Ankara Tüp Bebek Merkezi

Ankara’da Tüp bebek tedavisine başlamak için ülkemizde bazı yasal sınırlarımız mevcuttur. Ülkemiz dahilinde ancak yasal olarak evli olan çiftlere uygulanabilmektedir. Kadınlar da tamamen yumurta yetersizliğinde tanısı konulmuş menopoz hastalarda veya erkekten TESA ya da TESE ile bile sperm çıkmadığı durumlarda tüp bebek tedavisi uygulamak mümkün değil. Bu gibi durumlar da farklı yöntemlere başvurmak mümkün. Ancak tüp bebek tedavisi yönünden çifte ısrarcı olmamasını öneriyoruz. 

Tüp Bebek Tedavisi Adetin Kaçıncı Günü Başlar? 

Tüp bebek tedavilerinde, öncelikle anne adayının var olan yumurtalarının büyümesini sağlamak amaçlıyoruz. Var olan yumurtalarının büyümesini sağlamak amacı ile ise, adetin ikinci ya da üçüncü günü ilaç tedavisine başlanır. Düzenli aralıklarla anne adayının ilaçlara verdiği cevabı ve yumurtaların çaplarını kontrol etmek için hekim kontrole çağırır. 

Tüp Bebek Tedavisi Süreci Nasıldır? Kaç Gün Sürmektedir? 

Hekim görüşmesinin arkasından çift tüp bebek tedavisine karar verdiği takdirde, çift tekrar anne adayının adetinin ikinci ya da üçüncü günü kliniğe çağrılmaktadır. İkinci ya da üçüncü ilaç tedavisi başlanarak sürece adım atmış oluyoruz. Aynı gün içerisinde anne adayından da hormon değerlerini görmek amacı ile bazal E2FSHTSHPRL testlerini almak mümkün. İlerleyen süreçte anne adayı ve hekim üç ya da dört gün arayla tedavi boyunca görüşmektedir. Üç gün ilaç kullanıp dördüncü gün kan ve ultrasonografi ile yumurtaların ilaçlara verdiği cevaplar değerlendiriyoruz. Yumurta toplamaya kadar geçen süre de üç güne bir ultrasonografi ile ilaç devamlılığı sağlanmaktadır.

İstenilen boyuta yani yaklaşık 16-18 mm ‘ ye ulaşan yumurta çapları çatlatma iğnesi verilerek çatlamasını sağlıyoruz. İğne saatinden 35-36 saat sonra yumurta toplama işlemi planlanarak anne adayının yumurtaları laboratuvar ortamına taşıyoruz. İlaç kullanma süresi 10-12 gün kadar sürmekte Bununla birlikte, yumurta toplama sonrasında da 3. veya 5. gün embriyo transferi gerçekleşir. Hemen hemen 15 gün civarında süren tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden 10-12 gün sonra ise gebeliğinizin sonucunu öğrenebiliyorsunuz. Yazının devamını için: https://sevtaphamdemir.com/ankara-tup-bebek-tedavisi/