Bebek Günde Kaç Kez Hareket Ediyor?

Hamilelik döneminde bebeğin hareketi anne için çok önemlidir. Duygusal ve sağlıklı. Aktif bir çocuk sağlıklı bir çocuğa eşittir. Ortalama olarak 17 ila 20 hafta arasında anne bebeğinin hareketlerini hissetmeye başlar. Bu ilk gebelik ise 20. haftadan sonra bebeğin hareketi hissedilebilir. 2 bebeğiniz varsa, 16 haftada bile hissedeceksiniz.

Çocuk büyüdükçe hareketlerinin sayısı ve şekli değişebilir. Bebeğin hareketleri 32 haftaya kadar uzayabilir. Ancak 32. haftadan sonra hareketler aynı seviyede kaldı. Bebek doğana kadar bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Hatta doğumda bebeğinize geçebilir. Ve hissediyorsun.

Çocukta azalan hareket, çocuğun başının belada olduğunun ilk işaretidir. Bunun için anne adaylarının bebeklerinin normal ve anormal hareketlerinden haberdar olmaları gerekmektedir.

Çocuğun günde kaç kez hareket ettiği bilinmemektedir. Hamilelik sırasında, bebek hamileliğin 32. haftasında artar ve daha sonra sabit kalır. Bu belirli bir sayı değildir, bu nedenle anne anormal hareketsizliğin farkında olmalıdır.

Bebeğiniz normalden daha az hareket ediyorsa veya hiç hareket etmiyorsa, bu bir bebek problemi olarak kabul edilir. Bu nedenle hareket azaldığında doktora başvurulmalıdır.Sonuç olarak çocuğun hareketi anne için çok önemlidir. Çocukların bu hareketleri doktorlar için çok önemlidir. Çocuğun hareketleri tam ve normal ise çocuk sağlıklı demektir. Ortalama olarak, bebeğinizin 18-20 hafta civarında hareket ettiğini hissedersiniz. Bu hareketler ilk bebeğiniz ise 20. haftaya ulaşabilirler. Ancak ikinci veya daha fazla gebelik ise 16. haftada bebeğin hareketlerini rahatlıkla hissedebilirsiniz.

Bebeğiniz günde ortalama 150-200 kez hareket eder. Ancak tüm bu hareketler annenin hissettiği şeyler değildir. Çocuğunuzun hareketlerini sayın. 2 saatte en az 10 hareket olmalıdır. İlk sayınız 10 hamleden azsa 1-2 saat sonra tekrar sayın. 2 saat içerisinde 10 hareketten daha az tekrar ederseniz doktorunuza danışmalısınız. Bebeğinizin hareketleri 32. haftaya kadar artacak ancak 32. haftadan sonra pek değişmeyecektir. Bir anne, bebeğinin anormal hareketlerinin de farkında olmalıdır. Anne, bebeğin ne zaman daha az hareket ettiğini anlayabilmelidir. Ayrıca, herhangi bir anormallik varsa, doktorunuza danışmalısınız. Çünkü bebeğinizin hareketi önemlidir. Hareket sağlık demektir. Size komik gelebilir ama bu, bebeğinizin hareketlerinin sağlıklı olduğu anlamına gelir.