Doğum Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

“Doğumdan sonra ne zaman seks yaparsın?” Çiftlerin doğumdan sonra en çok sorduğu sorulardan biri de budur. Ancak bu soru doktora sorulabilir ancak çoğu zaman utanma veya cinsel ilişkide gecikme nedeniyle sorulmaz. Bazı kadınlar, genellikle ilk kez kadınlar; Bazen travma, sekse geri dönme endişesi veya hamilelik korkusu nedeniyle doğumdan sonra seks yapmaktan kaçınırlar. Sağlıklarını etkileyeceğini ya da kötü yansıyacağını düşünebilirler. Doğum yaptıktan sonra seks yapmak doğaldır. Bu dönem birçok merkezi ve klasik kaynakta doğumdan sonraki ilk 6 haftayı kapsar ve doğum sonrası dönem olarak bilinen bu dönem cinsel ilişkiyi yasaklar. Bu süre sezaryen veya normal doğum fark etmeksizin hala 6 haftadır.

Doğumdan sonraki ilk 6 haftada cinsel ilişki yasağının nedeni, doğum sırasında epizyotomi veya yırtılma durumunda genital organların tamamen iyileşmesi, kanamanın durması ve iyileşmesi için 6 haftanın yeterli olmasıdır. Bu dönemde cinsel ilişki yasaktır. Bu dönemde kadın cinsel ilişkiye girmemeli ve organların iyileşmesini beklememelidir. Bu dönem çiftler için sorunlu bir dönem değildir. Bu dönemde karı koca çok anlayışlı ve iyimserdir. Karı koca bu dönemde kadınlara çokça destek olabilir ve birlikte bu dönemi rahatlıkla atlatabilirler. Doğumdan sonraki ilk 6 haftadan sonra hastane tarafından cinsel ilişki yasaktır. Ancak psikolojik nedenlerden dolayı kadınların doğum yaptıktan sonra başlangıçta ilişkileri hakkında endişelenmeleri normaldir. Zamanla, bu kaygı giderek azalacak ve cinsel ilişki normal hale gelecektir. Doğum vajinal ise epizyotomi dikişleri iyileşmeden seks yapmak dikişlerinizin açılmasına neden olabilir.

Doğum sonrası dönemin sonunda, kadınların ilk muayenesinde her şey normalse, brifing sırasında bu konuya da değinilmelidir.

Kadının cinselliği doğum sonrası dönemde, anne ve çocuklu koca rolleri arasında çatışmayla karşı karşıya kaldığında kesintiye uğrar. Ayrıca çocuk bakımının yükü ve sorumluluğu çiftler için yorucu olabilir. Bu yüzden tekrar seks hayatına geri dönmek zor olabilir. Bu nedenle, belirli bir zamandan bahsetmek çok zordur. Tavsiyemiz, fiziksel ve ruhsal zamanlamaları doğru tutmaktır.