Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik

Kadınların doğumdan sonra en yaygın şikayetlerinden biri, seks yapma isteğinin olmamasıdır. Kadınlar bu konuda çok rahatsız. Bu isteksizlik onları mutsuz hissettirir. Özellikle emziren anneler bundan hoşlanmazlar. Bunun nedeni emzirme döneminde aşırı salgılanan prolaktin hormonudur. Prolaktin hormonu süt salgılanmasını sağlar. Bu hormonun bir diğer yan etkisi de libido eksikliğidir.

Prolaktin, en önemli seks hormonları olan östrojen ve androjeni baskılar. Bu hormonları baskılayarak kadınların libido kaybetmesine neden olur. Kadınlar bu konuda çok rahatsız. Bu tür sorunları olan kadınlar mutsuz olurlar ve kendilerini psikolojik olarak eksik hissederler. Bu, doğum yaptıktan sonra birçok kadının şikayetidir. Kadınların en çok merak ettiği şey bu isteksizlik ne zaman sona erecek?

Genel olarak kadınlar için isteksizlik dönemi doğumdan sonraki ilk 3 aydır. Bu süre uzun sürerse, doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Kadınların bu dönemde alabilecekleri en iyi destek kocalarının desteğidir. Elbette bu isteksizlik bir süre sonra sona erecektir. Böyle bir durumda en önemli şey eşinizle birlikte olmak ve kendinize güvenmek. Bu dönemde kadınlar kendilerini eksik ve güvensiz hissederler, bu nedenle karı kocalar kadınlarına böyle olmadıklarını ve hala sevdikleri kadın olduklarını hissettirmelidir. Bu isteksizliğin geçici olduğunu unutmayın.

Bu süre ortalama 3 ayı geçerse doktorunuza danışabilirsiniz. Sonuç olarak, doğumdan sonra libido olmaması normaldir. Bu isteksizlik çiftleri mutsuz eder. Özellikle bu isteksizlik emziren kadınlarda emziren annelere göre daha yaygındır. Bunun nedeni hormonlardır. Süt salgılanmasını sağlayan prolaktin hormonu, kadınlık hormonları olan östrojen ve androjenleri engeller. Bu nedenle cinsel istek yoktur. Bu isteksizlik de kadınları çok mutsuz ediyor. Bu dönemde karı koca birbirini anlamalıdır. Doğum sonrası cinsel isteksizliğin ne zaman biteceği merak konusudur. Bu isteksizlikler genellikle doğumdan 2-3 ay sonra sona erer. Bazı kadınlar seksten hoşlanmazlar. Bazıları için isteksizlik çabuk biter. Bu tür değişiklikler normaldir. Ama 3 ay sonra bir doktora görün. Bu dönemde psikolojik olarak bitkin olarak okunabilir. Bu, libido eksikliğine neden olabilir. Bununla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, yardım mevcuttur.