Doğum Sonrası Meydana Gelen Çatlaklardan Kurtulmak Mümkün Mü?

Doğum sonrası çatlaklar kadınların neredeyse en büyük şikayetidir. Her kadın güzel ve kusursuz görünmek ister ve çatlaklar büyük bir tehlike olarak kabul edilir. Hiçbir kadın vücudunda lekeler ve çatlaklar olmasını istemez. Bu çatlakları önlemek için kadınlar hamilelik döneminde doktorunun uygun gördüğü kremleri kullanır ve çatlakları önleyici tedbirler alır ve bu çatlaklara asla tolerans gösterilmez.

Çatlaklar için en uygun tedavi doğumdan 1 yıl sonradır. Araların sağlığınız için normal ve kötü olduğunu düşünmeyin. Bu çatlaklar önce kırmızıdır, sonra insan derisinin rengine dönüşür. Bu çatlakların nedeni hamilelikte artan kilonun özellikle karın ve göğüslerde gerginliğe neden olmasıdır. Bu çatlaklar genellikle hamileliğin Mayıs ve Haziran aylarında daha belirgindir ve bu dönemde çatlaklar da ortaya çıkar. Çünkü hamilelikte midenin temiz olduğu aylardır. Hamilelik sırasında ana kilo alımı 5-6 aydır, bu nedenle çatlaklar bu zamanda başlar. Bu çatlaklar derinin orta tabakasında yani dermiste oluşur. Bu çatlakların tedavisinde lazerler ön plandadır. Lazer kullanımının çatlamayı önemli ölçüde iyileştirdiği gösterilmiştir. Hamilelikte bu çatlakları az ya da çok yapmak için kullanılan bitkisel karışımlar ya da bazı yağlar vardır. Doktorunuza danıştıktan sonra hamilelik sırasında kullanılabilirler.

Sonuç olarak gebelik sonrası annelerin en çok merak ettiği ve endişelendirdiği sorunlardan biridir. Bunun için anneler bu konuda çok fazla araştırma yapıyor. Anne adayları ilk hamileliklerinde bu çalışmaları incelemeye başlarlar. Anneler doğum yaptıktan sonra bir an önce eski haline dönmek isterler. Bu durumda bu çatlaklardan kurtulmak gerekir. Anne adayları bu çatlakları önlemek için hamilelik döneminde başlamalıdır. Hamilelik sırasında bu çatlakları önlemek için anne adayları doktor tarafından önerilen kremi kullanabilirler. Bu çatlaklar için nihai tedavi bir lazer kullanımıdır. Bu tedavi için doğumdan itibaren 1 yıl geçmiş olmalıdır. Bu çatlakların nedeni hamilelik ve doğum sırasında alınan kilolardır. Bu çatlaklar derinin orta tabakasında yani dermiste oluşur. Bu çatlaklar zararsızdır, ancak estetik olarak hoş görünmezler. Bu sivilcelere karşı korunmanın en iyi yolu, hamilelikte kullanılan hamilelik dostu bitkisel karışımlar ve yağlardır.