Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

Doğum yaptıktan sonra annelerin en çok merak ettiği bir diğer soru da adetim ne zaman gelecek? Emzirmeyen annelerde adet kanaması en erken 2 hafta, en geç 6 haftada başlar. Bu süre uzun sürerse bir doktora danışmalısınız. Emziren anneler için, emzirmeyi bıraktığınızda, dönemleriniz başlar veya düzenli hale gelir.

Emziren anne, bebeği sütten kestikten sonra bile adet kanaması başlamazsa doktora haber vermelidir. Hamilelik sırasında anne adayları hormonlar nedeniyle adet görmezler. Bu hormonların etkisi, annenin emzirmeden sonraki 6 ay içinde adet görmeye başlamasıdır. Hamilelikten sonra adet görmeye dönen annelerin ilk 2-3 ay normal ve düzenli adet görmeleri olur. Hamilelikte hormonların etkisi bitmediği için ilk 2-3 adet düzensizdir. Üçüncü dönemde hormonlar genellikle normale döner.

Sezaryenle doğum ile normal doğum arasında adet dönemleri açısından fark yoktur. Emziren annelerde menstrüasyon uzun bir süre sonra başlar. Çünkü süt salgılayan hormon adeti geciktirir. Bu süre içinde anneler korunmadıkları takdirde tekrar hamile kalabilirler. Bu nedenle cinsel ilişki de korunmalıdır.

Adetiniz çok geç veya düzensiz ise doktorunuza danışınız. Sonuç olarak, doğum sonrası dönem herkes için farklıdır. Emziren annelerde adet kanaması daha geç olurken, emzirmeyen annelerde en erken 2 ve en az 6 hafta sonra adet kanaması olur. Emziren annelerde adet görme, çocuk emzirmeyi bıraktığı anda başlar.

Doğum sonrası adet düzensizlikleri normaldir. Bu bozukluklara hamilelik sırasında hormonlar neden olur. İlk 2-3 dönem düzensiz, sonra düzenli. Bu süre geçmişse ve adetiniz hala normale dönmüyorsa bir doktora danışmalısınız. Emzirmeyen anneler, adet kanaması doğumdan sonraki 6 hafta içinde devam ederse bir doktora görünmelidir. Ancak emziren anneler, emzirmeyi bıraktıktan sonra birkaç hafta içinde adet görmezlerse bir doktora görünmelidirler. Doğum şekli, yani sezaryen veya normal doğum, adetin başlama zamanını değiştirmez. Emzirmek ve emzirmemek sadece farklıdır. Bunun nedeni saf hormonlardır.

Süt salgılayan prolaktin hormonunun bu yan etkileri vardır. Emziren anneler adet görmez, bu nedenle tekrar hamile kalmak daha kolaydır ve anlaşılması kolay bir adet kanaması yoktur.