Doğum Sonrası Ne Zaman Egzersize Başlayabilirim?

Doğum sonrası egzersize başlamak, hamilelik öncesi durumunuza geri dönmenize yardımcı olabilir. Egzersiz sizi fiziksel ve zihinsel olarak geliştirir.

Doğum sonrası egzersize başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzdan olumlu yanıt alırsanız, güvenli ve etkili bir şekilde egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Sağlıklı bir diyet (bu diyet emziren anneler için sorun yaratmaz) ve düzenli egzersiz doğumdan sonra tekrar forma girmekten zarar gelmez. Egzersiz yapmak sizi her yönden rahatlatacak ve açığa çıkan enerji sayesinde mutlu olmanızı sağlayacaktır. Doğum sonrası egzersizler forma girmenize ve hamilelik öncesi kas gücünü geri kazanmanıza yardımcı olur. Vücudunuzun hemen eski haline dönmediğini bilmeli ve düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Doğum sonrası egzersize başlamak doktorunuza kalmıştır.

Doktor, egzersizlere başlamanıza aldırmayacaktır ve kendinizi hazır ve istekli hissediyorsanız, egzersizlere başlayabilirsiniz. Sezaryen veya zor bir doğum geçirdiyseniz, egzersize başlamanız daha uzun sürebilir. Doktora danışmadan ve eğitim almadan spora başlamanız önerilmez.

Anne adaylarının doğumdan sonra en çok istedikleri şey eski vücutlarına dönmektir ve bunun için doğumdan hemen sonra doktorunuza danışarak hemen egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Bu egzersizler annelerin kendilerini daha mutlu ve rahat hissetmelerini sağlar. Anneler egzersiz yaptıktan sonra kendilerini daha sakin ve sağlıklı hissederler. Anneler yeni bir egzersize başladığında ısınma hareketleriyle başlamalıdır.

Anne kendini çok yormalı ve zamanla egzersizin ağırlığını ve dakikalarını ona göre ayarlayacaktır. Anne hafif ısınma hareketleriyle başlamalı ve ardından yavaş yavaş arttırmalıdır. Anne adayları için günde 20-25 dakika egzersiz yeterli olacaktır. Anneler kendilerini zorlamamalıdır. Yorgun hissettiğinde egzersiz yapmayı bırakmalıdır. Egzersiz yapmaya başladıktan sonra anne kendisinde olumlu değişiklikler görecektir. Ancak anneler egzersiz sonrası kendilerinde olumsuz değişiklikler fark ederse kesinlikle bırakmaları gerekir. Anne normal bir doğum yaptıysa, daha erken egzersiz yapmaya başlayabilir. Ancak sezaryen veya zor bir doğumunuz varsa egzersizlere başlamanız daha uzun sürebilir. Doktorunuz egzersize ne zaman başlayacağınıza karar vermelidir.