Emzirme Döneminde Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Bu, yeni annelerin en sık sorduğu sorulardan biridir. Anneler bu dönemde çok endişelenirler. Yeterince süt olmadığından ve çocuğun doymadığından endişelenirler. Ancak emzirmek daha kolay ve daha sağlıklıdır. Bu, sizin ve bebeğinizin sağlıklı beslenme ve sadece ihtiyacınız olanı alma zamanıdır. Emzirirken beslenmeye odaklanmanın birkaç yolu vardır. Bu dönemde annelere çok önemli sorumluluklar düşmektedir. Bu dönemde anne diyetinde zararlı besinler tüketmemeye özen göstermelidir. Emziren anneler düzenli, enerji yoğun gıdalarla iyi beslenmelidir. Anne tüm yiyecekleri sık sık ve azar azar yemelidir. Anneler bu dönemde yedikleri besinin besin kalitesine dikkat etmelidir. Büyüklerimiz her şeyi yiyerek süt alabileceğinizi söylerdi. Her öğünde yemek yeme, sütteki artışa ek olarak yansımaz. Anneler süt üreten besin kaynakları ile besleniyorsa süt üretimi yüksektir. Annenin sütünün iyi ve bol olması için besleyici gıdalar, özellikle bulgur, kuru baklagiller, et, süt, balık, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzelerle beslenmesi gerekir. Hamile annelerin sütlerinin iyi ve bol olması için su tüketimi çok önemlidir. Annelerin su tüketimi günde en az 3.5 litre olmalıdır. Diyetinizin bebeğinizi de etkilediğini unutmayın. Aldığınız su sütün miktarını etkilerken, diğer gıdalar kaliteyi etkiler. Ayrıca çiğ yiyecekler ve annenin tahammül edemediği yiyecekler şişkinliğe neden olabilir ve bu da apendikste gaza neden olabilir.

Protein, süt üretimi için önemli bir yapı taşıdır. Emziren anneler protein ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Kırmızı veya beyaz et, balık çeşitleri, kuru tahıllar ve yoğurt önemli protein kaynaklarıdır.

Sıvı alımı anne sütünün miktarını ve kalitesini etkiler. Genellikle su ama anne komposto, komposto, bitki çayı, ısırgan otu gibi ürünler kullanır, bu nedenle belirtilen miktarda süt daha iyi olacaktır. Anneler diğer sıvılar hariç günde en az 3.5 litre su tüketmelidir.

Süt ürünleri doğum sonrası beslenmede çok değerlidir. Emziren anneler süt ve süt ürünleri tüketmelidir. Kalsiyum, enerji, protein, vitamin ve mineraller yeterli ve gerekli miktarlarda alınmalıdır. Emziren bir annenin kalsiyum alması bebeği ve kendisi için daha iyi olacaktır. Aksi takdirde kemikleri ve dişleri kemik kaybına uğrayacaktır.

Demir, kan yapımında kullanılan değerli bir elementtir. Vücuttaki demir emilimi için 1 porsiyon meyve, sebze ve kuru baklagilleri ister doğal olarak ister ilaç olarak kullanın. Demiri et, pekmez, fındık vb. Yiyeceklerden alabilirsiniz. Kalorisi yüksek olan bu besinler ölçülü tüketilmelidir. Siyah çay tüketmek demir emilimini azaltır. Emziren anneler siyah çay tüketimini azaltmalıdır.

Beslenmenizin bebeğinizi de etkilediğini unutmayın. Beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor.