En Uygun Gebelik Yaşı Nedir?

Gebeliğin en önemli göstergelerinden biri yaştır. İdeal gebelik yaşı 20-35’tir. Her doğum arasında en az 2 yıl olmalıdır. Bu süre zarfında annenin vücudu iyileşmelidir.

Fazla hamilelik tehlikelidir. 18 yaşın altındaki hamile kadınlar ölü doğum ve düşük doğum ağırlığı riski altındadır. 35 yaş üstü bir kadın sağlıklıysa, annenin sağlığına bağlı olarak 38 yaşına kadar pek fazla sorunu olmayabilir. Anne 38 yaşında veya daha büyük yaşta hamile kalırsa belli bir risk vardır. Doğurganlık oranları her kadın için farklıdır. Yaşla birlikte doğurganlık azalır. Örneğin 20 yaşında bu oran %40 iken %30’un yanında %30’a düşmektedir. Hamilelik her yaşta risksizdir. Yaşla birlikte artar.

İleri yaşta hamile kalan anneler için bir diğer risk de sistemik hastalıktır. Yüksek tansiyon, diyabet ve kardiyovasküler hastalık yaşlılarda hamileliği olumsuz etkileyebilir. Genç yaşta hamile kalmak da tehlikelidir. Yumurtalıkların hormonal yapısı ve normal işleyişi tam olarak düzenlenemediğinden, yeni cinsel ilişkiye girmiş 18 yaş altı gebeler beslenme konusunda yeterli bilgiye sahip değillerdir. İdeal gebe kalma yaşı olan 20 yaşından sonra ve en geç 35 yaşına kadar hamile kalmak sağlıklı ve doğrudur. Ayrıca çok erken yaşta ve artan yaşla birlikte hamile kalmak tehlikelidir.

Özetle 20-35 yaş hamile kalmak için en uygun yaştır. Hamilelik, yetişkinler ve bu yaşın altındaki çocuklar için risklidir. Bu yaşlar arasında hamile kalmak, hamilelik için en sağlıklı yaştır. Ve her doğum arasında en az 2 yıl olmalıdır. Anne 18 yaşın altında hamile ise risk çok yüksektir. Ergenliğe yeni girmiş 18 yaşındaki bir kadının olgunlaşmamış yumurtalıkları ve hormonları var. Bu nedenle genç yaşta hamile kalan anneler; Bu da düşük doğum ağırlığı, erken doğum, ölü doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi sorunlara neden olur. 38 yaşında veya daha büyük bir anne hamilelik sırasında daha büyük risk altındadır. Bu hamilelik anne için çok zor olacaktır. Ayrıca çocuk ve anne için sağlık sorunları olabilir.

38 yaşından sonra hamile kalmak zorlaşıyor. Yumurta sayısı azalır ve kalite de düşer. Bu nedenle, daha sonraki yaşamda hamile kalmak zor olabilir. Yani bir kadın için ideal gebelik süresi 20-35 yıldır.