Gebeliğe Engel Teşkil Eden Faktörler Nedenlerdir?

Hamilelik riskini artırabilecek bazı durumlar vardır. Bu koşullar hamileliğe veya geç hamileliğe neden olabilir. Hasta infertil ise bunu anlamak için 9 ay düzenli ilişkiye girerler. Sonuç olarak, hala hamile kalamıyorsanız, siz veya eşiniz kısır olabilirsiniz. Kısırlık sonucu herhangi bir sonuç yoksa düzenli ilişki sonucunda hamile kalınması mümkündür. Hamile kalmayı engelleyen veya zorlaştıran durumlar, düzensiz veya uygunsuz cinsel ilişki, kötü alışkanlıklar, stres, çok zayıf veya fazla kilolu olma, kötü beslenme, tıbbi gözetim olmadan alınan ilaçlar vardır. Bu gibi sorunlar asla hamile kalmamanıza neden olabilir. Bu sorunlarınız varsa, doktorunuza görünün.

Hamileliğin zamanlaması da önemlidir, çünkü sizinle hamileliği önlemek için sebepler olabilir. Hamilelik için ideal yaş 20-35’tir. Bir anne hamile kalmayı planlıyorsa bu yaş grubunu da göz önünde bulundurmak gerekir ve özetlemek gerekirse hamileliği engelleyebilecek birçok neden ve sorun vardır. Bu sorunlar hamileliği engeller veya hamileliği riske sokar. Gebeliğin en büyük riski kısırlıktır. Anne veya baba adayının kısırlık nedenlerinden sadece biri veya her ikisi gebeliği etkileyebilir. Kısırlık, 9 aylık düzenli ilişkiden sonra gebe kalamama durumudur.

Ayrıca hamileliği engelleyen birçok hastalık ve komplikasyon vardır. Bu hastalık ve problemlerle hamile kalmaya karar verirseniz, bu bir doktor gözetiminde gerçekleşir. Gebeliği engelleyen bir diğer konu da yaştır. Daha yaşlı veya daha genç olmak, hamileliğin oluşmamasını ve/veya hamileliğin risk altında olmasını sağlar. Hamilelik için ideal yaş 20-35’tir. Hamileliğiniz bu yaşlar arasında ise yaşınız hamileliğe engel olamaz. Düzensiz veya uygunsuz seks, zararlı alışkanlıklar, stres, çok zayıf veya obez olmak, kötü beslenme, kronik hastalıklar, toksik alışkanlıklar ve yüksek tansiyon gibi diğer sorunlar da hamilelik riskini artırabilir.

Bu probleminiz varsa hamile kalmanız daha zor olacak ve belki de hiç hamilelik olmayacak. Bunları öğrenmek için doktorunuzun istediği testleri yaptıktan sonra hamileliği önleyip önlemediğini doktorunuza sorun.