Gebelik Öncesi Folik Asit Kullanımı

Hamilelikten önce folik asit almak çok önemlidir. Folik asit çocuk hücrelerinin gelişimini ve sinir sisteminin gelişimini büyük ölçüde etkiler.Folik asit çocukların gelişimi için çok önemli bir vitamindir ve tüketilmesi gerekir. Folik asidin insan vücudunda protein sentezinden kemik iliği işlevine kadar pek çok faydası vardır. Folik asit vücutta birikmez. Bu nedenle anne adayları günlük folik asit gereksinimlerini karşılamalıdır. Folik asit, kan hücrelerinin ve sinir sistemi dokularının gelişiminde çok önemli bir rol oynar. Folik asit, fetüsün büyüme ve gelişmesinde, DNA ve RNA oluşumunda önemli rol oynar. Hamilelik sırasında folik asit alımı yeterliyse, çocuğun merkezi sinir sisteminde malformasyon olasılığı vardır.

Folik asit hamilelikte çok önemlidir, bu nedenle anne adayları hamileliğe hazırlık olarak folik asit kullanmaya başlamalıdır. Folik asit alımı gebe kalmadan 3 ay önce başlanmalıdır. Folik asit vücutta depolanamaz, bu nedenle günlük olarak alınması gerekir. Folik asit alımı çocuklar için daha önemlidir, bu nedenle bu vitamine hamilelik hazırlığı sırasında başlanmalıdır. Folik asidi her gün yediğimiz besinlerden kolayca alabilirsiniz. Folik asit birikmez, bu nedenle her gün düzenli olarak alınmalıdır. Bunun için anne adaylarının hangi besinlerin folik asit içerdiğini bilmesi gerekir.

Yeşil sebzeler, yumurta, ciğer, badem, ceviz, yer fıstığı, mercimek, maydanoz ve kuru fasulyeden alabilirsiniz. Folik asitten zengin besinler var ama ciğer ve tavuk gibi besinler A vitamini açısından yüksek. Hamileliğe zarar verebilir. Bu nedenle bu besinler fazla tüketilmemelidir. Folik asit o kadar önemlidir ki tüm anne adayları almalıdır. Bu nedenle her hamile kadın kullanmalıdır. Sonuç olarak gebelikte folik asit alımı önemlidir. Folik asit birçok hastalık için faydalıdır. Bu nedenle hamilelik öncesi kullanılması önemlidir. Folik asit, bebeğin hücrelerinin büyümesi ve sinir sisteminin gelişimi için çok önemli bir vitamindir.

Folik asit vücutta protein sentezini teşvik eder ve kemik iliği fonksiyonunu destekler. Folik asit vücutta birikmez. Bunun için günlük olarak folik asit tüketilmelidir. Bu nedenlerle hamilelik döneminde folik asit kullanılmalıdır. Folik asit çok önemli bir vitamindir. Hamilelik hazırlığı sırasında kullanılmalıdır. Folik asit birçok gıdada bulunur. Bu besinler her gün bilinmelidir.