Gebelik Öncesi Vitamin Desteği Gerekli midir?

Bu, anne adaylarının yani anne olmaya hazırlanan kişilerin ilgilendiği konulardan biridir. Anne adayları her şeyi inceleyecek ve her şeyin en iyisi olması ve çocuklarının sağlıklı olması için ihtiyaç duyduklarını kullanmayı düşüneceklerdir.

Hamilelik planlanmamışsa, yani anne aniden hamile kalırsa vitamin kullanmaya vakti olmayacaktır. Elbette hamilelik öncesi değil, hamilelik sırasında planlanmamış hamilelik için kullanılır. Planlı bir hamileliği olan kişiler, hamilelikten önce vitamin almaya başlarlar.

Anne olmaya karar verirseniz, anne adaylarının doktora görünmek ve test yaptırmak için mutlaka vitaminlere ihtiyacı olacaktır. Anne adayları vitamin kullanmaya hamilelikten önce başlayabilir, zararsızdır.

Ayrıca hamilelik sırasında hamilelik öncesi vitaminlerin faydalarını göreceklerdir. Annenin vitamin açısından erken bir gebelik başlatmaması için gebelik dönemine kadar vitamin eksikliğini tamamlaması gerekir.

Bazı vitaminlerin her gün alınması gerekir. Vitaminler vücutta depolanmaz, bu nedenle günlük olarak alınması gerekir. Bunun için bu vitaminleri önceden almanız gerekir. Vitaminler çocukların gelişiminde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle hamile anneler vitamin kullanımını geciktirmemelidir.

Anne adayları hamilelikten önce vitamin alabilirler. Zararsızdır ve hamilelik sırasında işinizi kolaylaştırır.

Sonuç olarak anne olmak isteyen kadınların eksikliklerini giderecek vitamin desteğine ihtiyaçları vardır. Bu vitaminler sağlıklı bir hamileliğin devamı ve çocuğun sağlığı, büyümesi ve gelişmesi için çok önemlidir. Planlı bir hamileliği olanlar, hamile kalana kadar vücudun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve minerallerle desteklenir. Vitamin depoları boşsa, yenilenirler. Anne adaylarının plansız yani beklenmedik bir hamilelik geçirmiş olsalar bile bu vitamin ve minerali hamilelik öncesi değil hamilelik döneminde almaları gerekmektedir.

Beslenme yazısında da bahsedildiği gibi anne adayları hamilelik öncesi, sırası ve sonrasında dengeli ve düzenli beslenmelidir. Dengeli ve düzenli beslenerek besinlerden alabileceğiniz tüm vitaminleri alabilirsiniz. Gıdalardan alamadığınız vitaminleri alabileceğiniz gibi dışarıdan almanız gereken vitaminleri de doktorunuzun önerdiği şekilde alabilirsiniz. Korunmasız vitaminler de vardır ve bu vitaminler günlük olarak tüketilmelidir. Bu vitaminler depolanmaz ve günlük olarak yenilenmesi gerekir. Yenilenmezse, o vitamin eksik olacaktır. Bunları doktorunuzdan da öğrenebilirsiniz. Kısacası vitamin kullanımına hamilelikten önce yani hamileliğe hazırlık olarak başlanmalıdır.