Gebelikte Aşırı Kilo Alımı

Hamilelik sırasında çok fazla kilo almak anne adayı veya bebeği için iyi değildir. Anne adayı hamilelik döneminde sağlıklı ve dengeli beslenirse kilosu dengelenmiş olur. Anne diyetini ayarlayamıyorsa bir doktor veya diyetisyenden yardım isteyebilir. Hamilelik döneminde anne adayları yağsız, karbonhidratsız, şekersiz ve tuzsuz bir diyet yaparak sağlıklı, istenilen kiloya yani normal kiloya ulaşabilecektir. Tabii ki, hamilelik sırasında hiçbirini yiyemezsiniz diye bir şey yok. Anne adayı aşırıya kaçmadığı sürece bu besinleri ara sıra tüketmesinde bir sakınca yoktur. Hamilelikte beslenme ile ilgili yazımda da belirttiğim gibi anne az ve sık beslenmelidir. Annenin yetersiz beslendiği gibi, aşırı besleme bebeğe ve kendisine zarar verebilir. Anne adayının gereksiz kilo alması anne adayını ve hamilelik sonrasında çok fazla stres yaratacaktır. Hareket etmesi zor olacak ve doğumdan sonra kilo vermesi çok zor olacak. Hamile bir kadın hamilelik sırasında ortalama 13-15 kg arası kilo almalıdır. Bundan fazlası anne için sorunlara neden olabilir. Bunlara kalp çarpıntısı, depresyon ve aşırı terleme dahildir.

Anne normalde alması gereken kiloyu almış olsa da bacakları çok gergin ve ağırdır. Bu yük fazla kilo ile artacaktır. Anne adayları bunu engellemeli ve hamilelik sırasında gereksiz beslenmeden kaçınmalıdır. Anne adaylarının tercihine göre doktor veya diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Ortalama ağırlık hamilelik sırasında artmalıdır. Ne yukarısı ne de aşağısı iyidir. Bu nedenle hamilelikte aşırı kilo normal değildir. Hamile bir kadın hamilelik sırasında ortalama 10-12 kg ağırlığında olmalıdır. Bu ağırlığın üstünde veya altında olması iyi değildir. Hamilelik sırasında fazla kilolu olmak hamileliğinizi daha da zorlaştırabilir.

Fazla kilo, hamileliğin her aşamasında sorunlara neden olabilir. Hareket kısıtlamaları, doğum, anestezi söz konusu olduğunda aşırı kilolu olmak her zaman bir sorun olacaktır. Hamilelik sırasında kilo alımı bebeğinizi etkilemez. Başka bir deyişle, hamilelik sırasında aşırı yemek yemek iyi bir durum olarak algılanır. Aslında öyle değil. Fazla kilolu olmak, erken doğum yapmak veya düşük doğum ağırlığına sahip olmak preeklampsi gibi durumlara yol açabilir. Hamilelik sırasında fazla kilo alınması önerilmez. Bu sizin ve hamileliğiniz için başka bir sorun haline gelebilir, bu nedenle hamilelik sırasında kilonuzu kontrol etmeniz gerekir.