Gebelikte Baş Ağrısı Normal Mi?

Hamilelikte baş ağrıları, normal hayatımda birçok insanın yaşadığı bir sorundur. Hamilelikte baş ağrısı annede sinirlilik ve strese neden olabilir. Dayanılmaz bir baş ağrınız varsa, bir doktora görünmelisiniz. Migrenli hamile kadınlar biraz daha zor bir hamilelik içindedir. Migren ilaçlarını sadece doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalısınız ve eğer zararsızlarsa düzenli olarak alınırlarsa sorun olmaz.

Anne adaylarının hamilelik döneminde en sık yaşadığı durumlardan biri olan baş ağrıları, anne adaylarını daha stresli ve endişeli hale getirebilmektedir. Hamilelikte bu baş ağrılarının en büyük nedeni hamilelikte artan hormonlardır. Bu hormonlar progesteron ve östrojendir. Bu hormonların neden olduğu baş ağrıları, ağrı şiddetli olmadığı sürece korkulacak bir şey değildir. Hormonlara ek olarak, hamile kadınlar uykusuzluk, stres, diyet, kan şekerindeki değişiklikler ve yorgunluk nedeniyle baş ağrıları yaşayabilir. Az, yeterli ve dengeli beslenerek bunu önleyebilirsiniz. Anne adayları bu baş ağrılarını karanlık bir ortamda rahatlayarak, masaj yaparak, egzersiz yaparak, ılık duşlar alarak ve derin nefes alarak aşabilirler.

Hamile bir kadının ilk kez baş ağrısı olsa bile şiddetli, kalıcı, ani ağrı veya ateş yaşarsanız mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz. Özetle hamilelikte baş ağrıları normaldir. Baş ağrısı hamile kadınların en sık görülen şikayetlerinden biridir. Hamile kadınlar ağrı nedeniyle çok gergin ve streslidir. Annede strese ve gerginliğe neden olan baş ağrıları bazen dayanılmazdır. Ayrıca annede migren varsa anne adayının acısı dayanılmaz hale gelir. Bu tür dayanılmaz ağrılarda annenin doktora başvurması gerekir.

Migrenli anne adayları, migren ilaçlarını kullanıp kullanmamayı doktorlarından öğrenmelidir.Annenin baş ağrıları arttıysa ilaç önerilebilir. Müstakbel anne karanlık bir ortamda uzanmalı ve iyice dinlenmelidir. Anne adayları hamilelik döneminde doktorlarına danışmadan ilaç kullanmamalıdır. Baş ağrısının en büyük nedeni hormonlardır. Hamilelik sırasında hormonal dalgalanmalar da baş ağrısına neden olabilir. Anne adayı, olağandışı veya çok şiddetli ağrı veya normalden farklı ağrılar için doktoruna danışmalıdır.