Gebelikte Depresyon

Hamilelikte depresyon, her anne adayının başına gelebilecek bir durumdur. Anne adayı hamileliğe hazır olmadan hamile kalırsa, bu tür hamile kadınların depresyona girme olasılığı daha yüksektir.

Anne adayı gebeliğe hazır değilse, istenmeyen bir gebelikse ya da vücuttaki değişiklikler anne adayını daha fazla etkiliyorsa anne adayı depresyona girer.

Anne adaylarında depresyonun diğer nedenleri arasında; Stresli bir yaşam, maddi sorunlar ve bir aile üyesinin kaybı anne adaylarında depresyona neden olabilir.

Bu dönemde anne adayları yalnız bırakılmamalı ve her zaman yanında onlara pozitif enerji veren bir kişi bulunmalıdır. Anne adaylarının bu dönemde bir psikologdan yardım almaları ve bu durumu aşmaları gerekmektedir.

Anne adaylarında depresyon belirtileri;
-Uykuya dalmada veya aşırı uyumada zorluk.
-Kilo vermek.
– İştah kaybı.
– Çok hassas.
– Tükenmişlik.
– Enerji eksikliği.
– Garip davranış.
– Hasar, intihar düşüncesi.
– Değersiz olma.

Bu dönemde anne adaylarına ekstra destek vermek, kendilerini değerli hissetmelerine ve kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olacaktır. Bu dönemde anne adayı yalnız bırakılmamalı ve mutlaka bir psikologdan yardım isteyecektir. Sonuç olarak, bazı anne adayları hamilelik sırasında depresyon yaşarlar. Bunun nedenleri farklıdır. Bazı anne adaylarında depresyon anneden anneye değişiklik gösterir. Bu depresyonun tedavi edilmesi gerekiyor. Anne adaylarının hamilelik döneminde yaşadıkları bu depresyon kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Bunun için anne adaylarının daha fazla dikkat etmesi gerekir. Anne adaylarının bu depresyondan hızla çıkabilmeleri ve ondan kurtulabilmeleri için onu yalnız bırakmamaları gerekir. Başka bir deyişle, eşin onu destekleyecek insanlara sahip olması gerekir.

Anne adayları onları yalnız bırakmamalıdır. Anne adaylarının hamile kalmak istemedikleri zaman depresyona girmeleri daha kolaydır. Aynı zamanda hamilelikte depresyonun en büyük nedenidir. Gerekirse, anne adayına yardım arayarak bu süre boyunca yardım edin. Bir anne adayı depresyona girdiğinde, birçok semptom vardır. Semptomlar uykusuzluk, sık uyku hali, kilo kaybı, iştahsızlık, yorgunluk, enerji eksikliği, intihar düşünceleri ve zararı içerir. Bu belirtileri fark ederseniz mutlaka bir doktora görünün ve yardım alın.