Gebelikte Evcil Hayvan Beslemek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Önlemler alındıktan sonra hamilelik döneminde evcil hayvan beslemenin zararı yoktur. Evcil hayvanınızın minik dostları tam aşılı, sağlıklı ve bakımlı olduğu sürece hiçbir problem yaşamazsınız. Hayvanlardan size bulaşabilecek hastalıklar var. Hamilelik öncesinde veya hamileliğin başlangıcında önleyici tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Köpekler, kediler, kuşlar ve tavşanlar gibi hayvanlar hastalıkları taşıyabilir veya dolaylı olarak bulaştırabilir. Bunlardan en önemlisi kediler tarafından bulaşan toksoplazmozdur. Bu enfeksiyona çok dikkat edilmelidir. Aksi halde yaratacağı sorun çok büyük olabilir. Kedi dışkısı ile kontamine olmuş meyve ve sebzelerin yıkanmaması veya pişirilmemesi durumunda toksoplazma bulaşır.

Toksoplazma sonuçları; Düşük, erken doğum ve doğum kusurları gibi sorunlara neden olur. Bu kadar ciddi sonuçlarla karşılaşmamak için evcil hayvanınız varsa tüm aşıları yapıldıktan ve uygun ortamın oluşturulmasından sonra evcil hayvanınızı beslemenizde bir sakınca yoktur. Bu hayvanların bulunduğu yer sıhhi düzenlemelere uygun olmalıdır.

Bu koşullar sağlanmazsa bakteriler çoğalmaya başlar. Hamile kadınlar doğal olarak evcil hayvanlarını severler ancak aşırı temas önerilmez ve anne adayı hayvanla temas ettikten sonra ellerini iyice yıkamalı ve herhangi bir şeye dokunmaktan kaçınmalıdır. Hayvanlarınıza bakabilir, onlarla vakit geçirebilir ve aşıları sonrasında onları besleyebilirsiniz. Sonuç olarak hamilelikte evcil hayvan beslemek sorun değil. Ancak, hayvanlara yakın olmamalısınız. Bu nedenle evinizde evcil hayvanınız varsa önlem almalısınız. Hayvanlardan bulaşan bazı hastalıklar vardır.

Bu hastalıklardan korunmak için önlem almak gerekir. Evcil hayvan beslemeye karar verirseniz, evcil hayvanınızın aşılarının tam olduğundan ve hijyenik bir diyetle beslendiğinden emin olun. Aksi takdirde hastalığı bu hayvanlardan kendinize bulaştırabilirsiniz. Hayvanlar tarafından taşınan bazı bulaşıcı hastalıklar vardır. Bu hastalıklardan en önemlisi kediler tarafından taşınan toksoplazmozdur. Toksoplazmoz, kedi dışkısı ile kontamine olmuş sebze, meyve ve sebzelerin kötü yıkanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Toksoplazma hamile kadınlarda düşükler, erken doğumlar ve doğum kusurları gibi sorunlara neden olabilir. Bunun için bu hastalıklardan korunmak gerekir. Aşı hazırlandıktan ve uygun koşullar oluşturulduktan sonra hayvanlarınızı beslemenizde bir sakınca yoktur.