Gebelikte Saç Boyatılır Mı?

Her anne adayının merak ettiği soru hamilelikte saçınızı boyar mısınız? Kadınların en güzel ve favori aksesuarı olan saç, her anne adayının hatta her kadının güzel görünmek istediği için anne adayları için önemli bir unsurdur. Anne adayları, hamile olduklarını bile bilmeden saçlarını boyarken kimyasallara maruz kalmaktan endişe duydukları kadar, hamileyken saçlarını boyamaktan da korkarlar.

Kesin, kanıtlanmış verilerin yokluğunda bile saç boyasındaki kimyasalların çocuğunuza zarar verme olasılığı, hatta ciddi bir olasılık vardır. Anne adaylarının 16. haftadan sonra saçlarını boyamaya başlamaları önerilir. Bu 16 haftaya kadar bebeğinizin organları gelişiyor.Özellikle ilk 12 hafta içinde organlar gelişimden ve dış etkenlerden en çok etkilenir. Bu dönemde çocuğunuzu dış etkenlerden, en savunmasız ve yaşam tarzı açısından korumanız gerekir.

Boyadaki kimyasallar çocuğunuzda çeşitli kusurlara neden olabilir.Çocuğun zihinsel değişiklikleri, zeka geriliği veya nörolojik bozuklukları olabileceği söyleniyor. Ancak, kanıtlanmış tek bir suçlayıcı faktör-anormallik ilişkisi henüz kurulmamıştır. Ancak annenin görevi çocuğunu her türlü kimyasaldan uzak tutmaktır.Saç boyamaya ek olarak düzleştirme, ağartma ve perma gibi iki tür kimyasalın uygulanması önerilmez. Aynı durum doğum döneminde de geçerlidir. 16. haftadan sonra sosyal bir zorunluluk varsa saçlarınızı köklerine dokunmadan organik olarak boyayabiliriz. Göreceli olarak 16 haftalık hamilelik, bebeğinizin organlarının temellerinin atıldığı ancak olgunlaşma sürecinin tamamlanmadığı bir dönemdir ve bu dönemde anne adaylarının marka ve maruz kalma süresini dikkate alarak dikkatli bir şekilde başvurmaları gerekmektedir.

Ancak anne kuaförde veya kuaförde çalışıyorsa ve uzun saatler boyunca kimyasallara maruz kalıyorsa, bu kadınların kimyasallara maruz kalma olasılıkları daha az olmakla birlikte, az sayıda çalışma yapılmıştır. kimyasallara haftada 40 saatten fazla. Doğmamış çocuk çok miktarda kimyasala maruz kalabileceğinden, bu grup işçinin işyerinde bir şey yememesi ve içmemesi, eldiven kullanmaları ve işi bittikten sonra boya odasından çıkmaları tavsiye edilir.