Gebelikte Sıvı Tüketimi Neden Önemli?

Hamilelikte sıvı alımı çok önemlidir. Hamilelikte beslenme ile ilgili yazıda da bahsedildiği gibi annenin sıvı alımı çok önemlidir.

Sadece hamilelik sırasında ihtiyacınız olan sıvıları almanız gerekmez. Meyve suyu, çay, soda ve sıvı içeriği yüksek yiyecekler bunlardan bazılarıdır.

Hamile bir kadın günde yaklaşık 10-12 bardak su içmelidir. Hamilelik yaz aylarında ise, daha fazla olabilir.

Ayrıca bol sıvı tüketmek kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir. İyi anne sıvı alımı, anne ve bebek arasındaki sıvı-elektrolit dengesini gösterir.

Bol miktarda anne sıvısı her yönden faydalıdır. Cildin kurumasını engeller ve hamilelikte çatlak oluşumunun önlenmesinde önemli rol oynar.

Ayrıca hamile bir kadının sıvı alımı iyi ise annede ödem gelişmez. Hamilelikte ödem istenmeyen bir durum değildir. Ödem oluşmaması için sıvı alımı iyi olmalıdır.

Annenin pH değeri doğru, yani ne asidik ne de bazik yani pH 7 (nötr) olmalıdır. Sonuç olarak, hamilelikte sıvı alımı çok önemli bir konudur. Hamilelikte sıvı alımı günde en az 10-12 bardaktır. Hamilelik yaz aylarında ise bu sayının daha da artması gerekir. Anne adayları için iyi sıvı alımı birçok yönden faydalı olabilir. Annenin sıvı alımı düşükse, sorunları vardır. Düşük anne sıvı alımı, bebeğinizin daha az amniyotik sıvıya ve daha az sıvı-elektrolit dengesine sahip olduğu anlamına gelir. Bunun için anne adaylarının ortalama bir sıvı alımı olmalıdır.

Anne adayları sadece su içmezler. Meyve suyu, süt ve çay gibi birçok sulu yiyecek ve içecek, annenin sıvı alımına ek olarak bulunur. Bunlarla birlikte hamile bir kadın günde en az 0,5-3 litre sıvı içmelidir. Anne adayının iyi sıvı alması ödem riskini azaltır. Hamilelikte ödem istenmeyen bir durum değildir. Sıvı alımının yanı sıra tuz alımı da düşük olmalıdır. Sıvı tüketiminin faydaları saymakla bitmez. Sıvı-elektrolit seviyelerini korumanın yanı sıra cildin güzelliğini de koruyarak kuruluğu önler.Bu nedenle hamilelikte sıvı tüketimi çok önemlidir. Anne adayları her zaman yanlarında su taşırlarsa fayda sağlayacaktır. İstedikleri zaman su içebilirler.