Gebelikte Yolculuk Tehlikeli mi?

Hamilelikte seyahat etmek ilk 3 ay ve son 3 ayda iyi bir durum değildir. Hamilelik sırasında seyahat etmelidir. Sık seyahat etmek sizin veya bebeğiniz için iyi değildir. Seyahat süresinin 6 saati aşmasını istemiyorum. İlk 3 ayda seyahat edilmesi tavsiye edilmemesinin nedeni, ilk 3 ayda aşerme, mide bulantısı, kusma ve yorgunluk gibi durumlar sizi zora sokmasıdır. Bu nedenlerle ilk 3 ay seyahat edilmesi önerilmez. Son 3 ayda karın büyümesi ve çarpıntı gibi komplikasyonlar nedeniyle tekrar seyahat edilmesi önerilmez.

Seyahate çıkmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Sınavdan sonra seyahat etmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Yolculuk sırasında dinlenmek için zaman zaman molalar vermeniz gerekir. Seyahat ederken daima emniyet kemerinizi takın. Otobüs yolculuğu hamile kadınlar için favori bir yolculuk değildir. Seyahat ederken ayaklarınızı sürekli yere koymak dolaşımı yavaşlatabilir ve bacak ağrısına neden olabilir. Bu nedenle, yolculuk sırasında bacaklarınızı uzatın veya mümkünse kan dolaşımını hızlandırmak ve rahatlatmak için kalp seviyesinin üzerine koyun. Yolculuk sırasında, kan dolaşımını normalleştirmeye yardımcı olacak molalar sırasında oturmayın, dinlenmeyin ve yürümeyin. Hamileler için uçak yolculuğu daha konforlu ve güvenlidir. Seyahat ederken rahat kıyafetler ve ayakkabılar giyin. Tuvalet gerekiyorsa, kaldırılmalı, saklanmamalıdır. Emniyet kemeri takmalı ve bir şeyler atıştırmalı. Her hamile kadın seyahate çıkmadan önce doktoruna danışmalı ve muayene olduktan sonra seyahat etmelidir.

Sonuç olarak, hamilelikte seyahat etmek kesinlikle gerekli olmadıkça iyi ve istenmeyen bir durum değildir. Hamile bir kadın seyahat etmeden önce tıbbi muayeneden geçmelidir. Gebe bir kadın seyahat etmenin bir sakıncası yoksa sık sık dinlenmeli ve seyahat etmelidir. Çok uzun süre oturmak hamile kadınlar için uygun değildir. Hamile bir kadın mola sırasında yürümelidir. Hamile kadınlar otobüsle seyahat etmeyi tercih etmemelidir. Hamile bir kadın yolculuk sırasında atıştırmalıklar almalıdır. Hamile kadınlar emniyet kemeri takmalıdır.

Hamile kadınlar seyahat sırasında her zaman tuvalet sağlamalıdır. Gebeliğin son aylarında seyahat edilmesi önerilmez. Göbek çok büyük olduğu için birçok soruna neden olabilir. Zorunlu olmadıkça yolculuk yapılmamalıdır. Hamileler için en iyi seyahat uçak yolculuğudur. Hamile bir kadın daha rahat ve daha kısa sürede seyahat edeceği için yorulmamalıdır. Hamile kadınlar seyahat etmeden önce tıbbi muayeneden geçmeli ve onay almalıdır.