Hamileliğe Hazırlık Sürecinde Nasıl Beslenilmelidir?

Hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren hayatınızda birçok yeni şey olacak. Bu yenilikler hamileliğe hazırlanmak için iyidir. Bu hazırlıklar arasında sağlıklı beslenme elbette ilk sırada yer alıyor. Sağlıklı anne sağlıklı çocuk demektir. Anne olmaya karar verdiğiniz andan itibaren hayatınızda birçok yeni şey olacak. Bu yeniliklerden biri de düzenli beslenme olmalıdır. Anne adaylarının fazla kilolu veya zayıf olmaları gerekmez. Bu dönemde hamile anneler sağlıklı bir diyete dahil edilirse hamilelik daha kolay olacaktır. Gelecekteki anneler, hamile kalmaya karar verirlerse, kötü alışkanlıklara ve tüm zararlı şeylere veda etmelidir.

Hamilelik ciddi bir durumdur. Bebeklerin ve annelerin hayatı tehlikede olabilir. Çocuğa zarar verebilecek hiçbir şey yapmamalısınız. Hamile kalmaya karar verdikten sonra anne adayları sigarayı ve alkolü bırakmalıdır. Anne sağlıklı beslenmeye başlamalıdır. Tüm vitaminler sebze, meyve, et, balık, süt ve süt ürünleri ile alınmalıdır. Annenin kendisi sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmalıdır. Anne adayları çok fazla veya çok az yememelidir. Daha az sıklıkta ve düzenli yemek tavsiye edilir. Ayrıca doktorunuza beslenme ve almanız gereken vitaminler hakkında sorular sorabilirsiniz. Unutmayın siz sağlıklıysanız bebeğiniz de sağlıklı olacaktır. Sonuç olarak gebelik öncesi dönem, gebelik dönemi kadar önemlidir. Bu nedenle anne adaylarının bu dönemde sağlıklarına, yaşam tarzlarına ve beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Anne adayının tıpkı hamilelik döneminde de olması gerektiği gibi hatta bütün insanlarında beslenmesi gibi. Düzenli olarak, dengeli bir şekilde, tüm vitamin ve minerallerden eşit miktarlarda, ara vermeden beslenmelidir. Hamilelik öncesinde anne adayının kötü alışkanlıklarından vazgeçmesi ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Anne adayının hamilelik döneminden önce yani hazırlık döneminde bu alışkanlıklardan vazgeçmesi daha iyi ve sağlıklı olacaktır. Özellikle bu dönemde anne adayları bunlardan kaçınmalıdır. Bu alışkanlıklar çok sağlıklı bir diyetle takip edildiğinde anne adayları hamilelikleri boyunca zinde ve sağlıklı kalacaklardır.