Hamileliğe Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Hamile kalmak istiyorsanız, kendinizi ve eşinizi bir çift olarak hazırlamanız gerekir. Bu dönemde anne ve baba adayları her şeyi dikkatlice düşünmeli ve hamilelik kararı verirken sağlıklı bir karar vermelidir. Çiftlerden biri hazır değilse hamilelik sırasında ve sonrasında çok zor olabilir. Bunun için öncelikle anne babalar bu sorumluluğa hazır olmalıdır. İlk kez anne baba olacakların bu kararı vermesi uzun zaman alır. Bir anne baba olmaya karar verdiğinde asıl hazırlık başlar. Karar verildikten sonra ebeveynler sorumluluklarının farkına varır ve anne baba olmaya karar verir, geriye sadece hayatlarını düzene koymak kalır. Aslında, bu en zor kısımdır. Geleceğin anneleri ve babaları birçok şeyden vazgeçmek zorunda kalabilir. Çünkü onlara ayak uyduramayan bir çocuk hayatlarına katılır. Elbette hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Anne korunuyorsa, doğum kontrolü kullanmayı bırakmalıdır. Anne çelişkili ise, hamileliği desteklemeyen bir iş ise ya işini bırakır ya da bir süre işe gitmez. Çalışma ortamı hamilelik ve doğum sonrası izin için elverişliyse şanslısınız. Ancak uygun olmadığı takdirde hayatın birçok alanında köklü değişiklikler olacaktır. Ayrıca yaşanılan ortam çocuğa uygun olmalı örneğin evi değiştirecekseniz hamile kalmadan önce sizin için daha iyi olur.

Yaşam tarzına göre gözden geçirilmelidir, en önemlisi beslenme ve alışkanlıklardır. Anne adayları daha dikkatli olmalı ve sağlıklı beslenmelidir. Sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan kaçının. Bu, eğitim sırasında en önemli şeylerden biridir. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak için ihtiyacınız olan tüm profesyonel desteği alın. Bir anne, sağlıklı bir yaşam ve hamileliğe uygun bir yaşam oluşturmalıdır. Bunun için anne adayı kendine dikkat etmeli ve hazırlık dönemini iyi değerlendirmelidir. Geleceğin anne ve babaları bu hazırlığı daha çok psikolojik olarak yapmak zorundadır. Bir çift, tamamen hazır olmadıklarında çocuklarını davet etmeye karar vermemelidir. Bu süreçte aile danışmanlarından da yardım alabilirsiniz.

Sonuç olarak, iyi bir anne baba olabilmek ve bebeğinize iyi bir gelecek hazırlamak için anne baba adaylarının öncelikle kendilerini ve hayatlarını yeni bir kişiye yani bebeğe hazırlamaları gerekmektedir. Çünkü ebeveyn olmanın bir sınavı yok, aile bireylerinin kendilerini analiz etmesi gerekiyor. Sağlıklı ve kolektif bir karar gerektirir. Ebeveynliğin sorumluluklarını üstlenmeye hazır olmalıdırlar. Hamilelikten önce, yeni bir yaşam tarzı planlamak ve hazırlamak gerekir.