Hamileliği Olumsuz Etkileyen Yiyecekler Nelerdir?

Hamilelik her anne ve kadın için bir dönüm noktasıdır. Anne adayları, özellikle ilk hamileliği olanlar, her konuyu ayrıntılı olarak inceler. Bu dönemde zararsız hatta faydalı olduğunu düşündüğümüz besinler hamileliği olumsuz etkileyebilir.

Öncelikle şekerli yiyecekler sandığınız kadar faydalı değildir. Yediğiniz şekerli yiyecekler size hiçbir fayda sağlamaz ve kan şekeri seviyenizi yükseltir. Bu hamilelik sırasında istenmeyen bir durum değildir.

Beklenmedik bir şekilde, bitki çayları da hamileliğe zararlıdır. Bazı anne adayları bunu faydalı buluyor ancak fesleğen, inci, aloe, adaçayı vb. kullanabilirsiniz. Bitki rahim kasılmalarını sağlar ve doğum kusurları riskini artırır. Kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
Bildiğiniz gibi, hamilelik sırasında her şeye dikkat edilmesi gerekiyor. Yanlış yıkanmış sebze ve meyveler bulaşıcı hastalıklara yol açabilir. Tabii ki hamilelik döneminde böyle bir olayla karşılaşmak istemiyoruz. Bu yüzden normal hayatımızda temiz beslenmeye ve dışarıda yemek yemeye dikkat etmeliyiz ancak bu özen hamilelik döneminde daha fazla olmalıdır.

Soya sosu, baharatlı yiyecekler ve kafein içeren yiyecekler hamilelikte tüketilmemesi gereken yiyeceklerdir. Bu besinlerin gebelik üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Kahve tüketimi ve kısıtlamaları hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz.
İstiridye, istiridye ve karides gibi çiğ deniz ürünleri salmonella taşıyabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde bu tür deniz ürünlerinin tüketilmemesi önerilir.

Beklemeyebileceğiniz başka bir yiyecek karaciğerdir. Karaciğer çok fazla A vitamini içerir. Hamilelik sırasında meyve ve sebzelerden belirli bir miktarda A vitamini almalısınız ve daha fazlasına ihtiyacınız yok. Aşırı A vitamini çocuklarda doğum kusurlarına neden olabilir.
Hamilelikte sağlıklı beslenmenize çok dikkat edin, varsa yemeden veya kullanmadan önce doktorunuza danışın. Sonuç olarak anne adayları hamilelikleri boyunca yedikleri ve içtikleri her şeye dikkat etmelidirler.

Hamilelik sırasında çiğ, bayat, çok baharatlı, yüksek şeker, soya sosu, kafein, teofilin, bilinmeyen otlar, bitki çayları ve katkılı hazır gıdalardan kaçının. Bu tür yiyecekler hamilelik sırasında neredeyse hiç tüketilmemelidir. Anne adayını zehirleyebilir ve çocuk için istenmeyen sonuçlara neden olabilir.