Hamileliğin Düşmanı: Stres

Doğum sonrası depresyon, doğum sonrası depresyon olarak da bilinir. Birçok annenin doğum yaptıktan sonra yaşadığı psikolojik savaş gerçekten zor. Annelerin doğum sonrası depresyondan korktukları doğrudur. Genelde depresyon hiçbir hastalığa eşlik etmez. Her kadının başına gelebilir. Doğum sonrası depresyonun önlenmesinde en önemli şey yeni doğum yapmış kadının desteği ve güvenidir. Güven ve destek eksikliği olduğunda yeni doğan bir kadının depresyona girmesi çok olası ve mümkündür. Doğum sonrası depresyon, yani gebelik sonrası depresyonun ana nedeni, hormon düzeylerindeki ani değişimler ve psikolojik değişimlerle ilişkilidir.

Bu, yeni doğum yapmış birçok kadının karşılaştığı bir sorundur. Bu depresyon, doktorun isteği üzerine danışmanlık veya tedavi ile sona erer. Hormonlar bu depresyonda önemli bir rol oynar. Hamilelikte fazla olan hormonlar doğumdan hemen sonra eski haline döner. Bu ani düşmeler kadını olumsuz etkiler ve depresyona yol açar. Doğum sonrası depresyonun birçok nedeni vardır. Doğum sırasında acı çekmenin, kendini doğuma hazır hissetmemenin, getirdiği sorumluluklar, akraba ve eşinizden beklediğiniz bakımı alamamanın, kilo almanın, formdan düşmenin birçok nedeni vardır. yeni anneler için depresyona neden olur. Bir annenin depresyonda olduğunu anlamak kolaydır. Bir anne depresyondaysa çocuğuna daha az ilgi gösterir, kendini değersiz hisseder, hayatından çok şikayet eder, çok sinirli ve streslidir ve en önemlisi kendine ve çocuğuna zarar verebilir. Bu belirtiler ortaya çıktığında anne hemen bir doktora veya danışmana başvurmalıdır.

Özellikle bu dönemde çokça özen ve sevgi gösterin ve yeni annelerin değerli olduğunu hissettirin. Bu davranış, annenin durumdan kurtulma hızını arttırır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında işi zamana bırakmak, acil çözüm aramak ve hastayı tedavi etmek yanlış bir harekettir. Unutmayın, anne depresyonu seviyesi ne kadar yüksekse, o kadar zararlıdır. Bu nedenle, bu gibi durumlarda derhal harekete geçilmelidir. Gerekirse doktorunuz tıbbi tedaviye başlayabilir.

İhtiyacı yoksa psikolojik danışman eşliğinde bu depresyondan kurtulmaya çalışacaktır. Hasta tedaviyi veya tavsiyeyi kabul etmiyorsa ikna yolları aramalısınız.