Hamilelik Çalışma Hayatını Olumsuz Etkiler Mi?

Hamileliğiniz güvenli ve çalışma koşulları iyiyse hamilelikte çalışma hayatı sorun olmaz.
Çok uzun saatler çalışıyorsanız, ağır yük kaldırıyorsanız, 8 saat veya daha fazla ayakta duruyorsanız veya çok yorgunsanız, bu koşulları iyileştirmeli veya çalışmayı bırakmalısınız. Çalışma koşullarınız iyiyse, yorgun değilseniz ve hamilelik risk altında değilse hamileliğinizin son ayına kadar çalışabilirsiniz.

Daha dikkatli olsan iyi olur. Çok uzun süre ayakta durmaktan kaçının, rahat kıyafetler seçin ve yorgunluk ve bitkinliği önlemek için bol sıvı tüketin.

Yorucu veya hoş olmayan çalışma koşullarınız varsa ve bu koşullar hamileliğiniz sırasında düzelmiyorsa, işten uzaklaştırılabilir veya risk, kanama, düşük veya ek anne hastalığı varsa işten uzaklaştırılabilirsiniz. bu durumda izin raporları gibi destekleri kullanarak çalışamazsınız. Aksi takdirde bu olumsuz koşullarda çalışacaksınız; Erken doğum, düşük tansiyon ve gebelik komplikasyonlarına yol açabilir.
Hamileliğiniz çoğul gebelik ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız ve çalışıyor olsanız dahi çalışma koşulları sizi buna zorlamamalıdır.

İş hayatınız çocuklara zararlı kimyasallar veya maddeler içeriyorsa, işyerini değiştirmeniz gerekir. Bunu kesinlikle doktorunuzla paylaşmalısınız.
Aynı şekilde çalışma ortamında radyasyon varsa hamilelik döneminde işe ara vermelisiniz.

Yüksek riskli bir hamilelik döneminde doktorunuza danışabilir ve imkanınız varsa çalışabilirsiniz.

Kısacası iş hayatının hamileliği etkileyip etkilemediği büyük bir sorundur. Gelecekteki anneler bu konuyla çok ilgileniyor. Müstakbel annenin çalışma koşulları hamilelik sırasında herhangi bir sorun yaratmıyorsa herhangi bir sorun olmayacaktır. Hamile anneler bu konuya dikkat etmeli, çalışma koşulları hamileliğe dayanamıyorsa hamile kadın çalışmaya devam etmemelidir. Hamilelik sırasında, hamile anneler çok fazla ayakta durma, yorgunluk, sinirlilik, stres, radyasyona maruz kalma veya kimyasallara maruz kalma ile çalışırlarsa bu koşullar altında çalışmaya devam edemezler. . Yapılan iş hamilelik için uygun ise anne adayının karnı büyüyene kadar çalışmasında bir sakınca yoktur. Anne adayının işi gebeliğin ilerleyen dönemlerinde herhangi bir sorun yaratmazsa gebelik boyunca çalışabilir. Anne adayı işe giderken daha fazla dikkat etmelidir. Anne adayı işe giderken daha rahat kıyafetler giymeyi tercih eder. Rahat ayakkabılar giyilmelidir. Hamile annenin her zaman yemek için zamanı olmalıdır. Anne adayı azar azar ve sık sık beslenmelidir.