Hamilelik Döneminde Egzersiz

Hamilelik sırasında fiziksel aktivite çok önemlidir. Anne adayının egzersiz yapmadan önce mutlaka doktorundan izin alması gerekir. Herhangi bir yüksek riskli hamilelik veya düşük yapan hamile kadınlar egzersizden kaçınmalıdır. Hamileler egzersiz yapmaya başlayınca 3. ayın bittiğini düşünüyorum. Hamilelikte yapılması gereken egzersizler; ağrıların giderilmesi, annenin kaslarının iyi çalışması, doğumdan sonra vücudun kolay toparlanması, şekil bozukluklarının önlenmesi, hamilelikte şişliklerin azalması önemlidir.

Bu egzersizler hamilelik sırasında ve doğumdan sonra düzenli olarak devam ettirilmeli ve yapılmalıdır. Anne adayı egzersiz yaparken kendini yormak istemez. Ortalama egzersiz süresi günde 20-30 dakikayı geçmemelidir. Anne fiziksel egzersizler yapmalı, nefes egzersizlerini ve doğru nefes almayı öğrenmelidir. Bu hem egzersiz sırasında hem de doğum sırasında anne için işe yarayacaktır.

Anne egzersiz yaparken çocuğa zarar vermeyen bir öğretmen eşlik etmelidir. Egzersize başlarken ısınma hareketleriyle başlayın ve ardından diğer hareketlere geçin. Egzersizler sizi veya çocuğunuzu etkiliyorsa, egzersizleri hemen durdurun. Sonuç olarak hamilelikte egzersiz yapmanın bir zararı yoktur. Aksine hamilelikte yapılan egzersizler anne adayları için daha iyi olacak ve hamileliklerini kolaylaştıracaktır. Hamilelik sırasında egzersiz yapmak anne için doğumu kolaylaştırır.

Anne için her yönden faydalıdır. Ancak hamilelik sırasında egzersiz yapılmalıdır. Uygunsuz egzersizden kaçının. Anne adayları hamilelik döneminde başladıkları bu egzersizleri doğum öncesi dönemde hiç yorulmadan yapmalıdır. Her gün 20-25 dakika egzersiz yeterlidir. Anne egzersiz yaparken kendini yormamalı. Hamilelik sırasında egzersiz uygun olmalıdır. Bunun için öğretmen anne adayına eşlik edebilir. Egzersize ısınma hareketleri ile başlanmalıdır. Bir annenin kendini ve bebeğini aşırı egzersiz yapması sakıncalıdır.

Egzersizler anne ve bebek için zorluk yaratıyorsa egzersizler tamamen durdurulmalıdır. Hamilelik sırasında annenin egzersiz yapması düşüğe neden olmaz. İnsanlar bunun böyle olduğunu düşünüyor ama egzersiz yapmak annenin işini her yönden kolaylaştırıyor. Egzersize başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Yüksek riskli gebeliği olan gebeler için egzersiz uygun değildir. Bunun için anne adaylarının egzersize başlamadan önce bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekir.