Hamilelik Döneminde Giysi Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte kıyafet seçimi önemli bir rol oynar. Kıyafetlerimiz kendimizi rahat hissedeceğimiz şekilde seçilmelidir. Sizi sıkmayan, baskı yapmayan, üzerinize yapışmayan kıyafetleri tercih etmelisiniz. Giyim söz konusu olduğunda bol şalvarlar, hamile pantolonları, eşofmanlar ve soluk tişörtler sizi rahat ettirecektir. Maddi durumunuz elvermiyorsa veya kıyafete para harcamayı sevmiyorsanız, eşinizin kıyafetleri bile size yetecek ve rahat edeceksiniz. Çok egzotik kıyafetler yerine sade ve şık kıyafetleri tercih edin. Rahat ve herhangi bir zamanda çıkarılması kolay olmalıdır.

Vücudunuzu saran dar giysiler de kan dolaşımınızı etkileyebilir. Hamilelik sırasında kilo aydan aya artar, bu nedenle çok fazla kıyafet almaya gerek yoktur. Kilonuzu tahmin edemezsiniz, bu nedenle kilonuza göre kıyafet almanız önerilir. Hamileyseniz, çalışıyorsanız ve şık olmanız gerekiyorsa, açık bir gömleğin altına pantolon, bol şalvar veya etek giyebilirsiniz. Bu, iş ortamında rahat ve şık olmamızı sağlayacaktır. Hamilelikte iç çamaşırı seçimi çok önemli bir faktördür. Naylon iç çamaşırı yerine rahat pamuklu iç çamaşırı önerilir. Bildiğiniz gibi hamilelikte alınan kilolar sizi yeterince terletecek ve kıyafetlerinizin içinde terleme sizi engelleyecektir. Her parçanın rahatlığı hamileliğinize yardımcı olacaktır.

Ayakkabı seçimi de kıyafet seçimi kadar önemlidir. Ayakkabıların tabanı düz ve rahat olmalıdır. Yüksek topuklu ayakkabılar sizi çok yorabilir ve dengenizi kaybetmenize neden olabileceğinden, anne adayları hamilelik sırasında yüksek topuklu ayakkabı tercih etmemelidir. Hamilelikte seçeceğiniz her parça rahat olmalı. Çünkü hamilelikte sıkı ve sıkı giysiler işinizi daha da zorlaştıracaktır. Özellikle çalışıyorsanız daha rahat kıyafetler tercih etmelisiniz. Hamilelikte sağlık ve rahatlık her zaman önemlidir.

Giydiğiniz iç çamaşırına bile özen gösterilmelidir. Sizi rahatsız etmeyecek bir kumaştan iç çamaşırı seçin. Hamile anneler yaz aylarında daha ince giysiler giymeli ve çok fazla terlememeye özen göstermelidir. Kışın anne adayı üşümemesi için kalın giysiler giymelidir. Anne adayları hamileliğin erken dönemlerinde bu duruma alışık değildir. Ancak zaman geçtikçe anne adayları uyum sağlayacak ve her zaman sağlık ve rahatlığı ön planda tutacaktır. Bu ilk hamileliğinizse, bir uyumluluk sorunu olabilir. Ancak, ikinci veya daha fazla hamileliğiniz zaten gerçekleştiğinden, herhangi bir uyum sorunu olmayacaktır.