Hamilelik Döneminde Lazer Yaptırılır mı?

Hamilelik döneminde anne adaylarının merak ettiği pek çok sorun vardır. Özellikle ilk gebelik döneminde anne adayları daha çok merak etmektedir. Bu durumda, bu tür bilgiler onlar için çok önemlidir. Anne adaylarının ve hatta tüm kadınların en büyük sorunlarından biri saç sorunudur. Bu tüylerin alınması ve azaltılması için birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden biri de lazer yöntemidir. Aslında saç sorunlarına en büyük çözümlerden biridir ve kadınların en çok kullandığı ve güvendiği yöntemdir. Anne adayları bu konuda endişeli. Bu hamilelik sırasında en sık sorulan sorulardan biridir. Hamilelik döneminde lazer tedavisi konusunda anne adayları da çekinmekte ve kafası karışmaktadır ve bu soru oldukça popüler hale gelmiştir.

Hamilelikte lazer tedavisinin zararlı olup olmadığı merak ediliyor. Bu soru tam olarak tanımlanmamıştır. Ancak hamilelik döneminde anne adaylarının belirli aylar dışında lazer ameliyatı olmalarında sakınca yoktur. Özellikle son 3 ayda karın bölgesindeki tüylerin alınması lazer epilasyon için önerilmemektedir.

Anne adayları buna dikkat etmelidir. Hamileliğin son 3 ayında karın boşluğu çok hassas hale gelir ve bu dönemde karın boşluğuna herhangi bir ameliyat yapılmaz. Anne adaylarının son 3 ay dışında lazer ameliyatı olmalarının bebeğe ve hamileliğe bir zararı yoktur. Lazer epilasyon için röntgen ışınları da kullanılmaktadır. Kullanılan bu röntgenler zararsızdır. Lazer epilasyonda kullanılan x ışınları x ışınlarından farklıdır. Röntgende kullanılan röntgen ışınları doku yoluyla iletilirken, lazer epilasyonda kullanılan röntgen ışınları bulaşmaz. Bu da lazer epilasyonun zararsız olduğunu gösterir. Lazer epilasyon, radyo dalgaları kullanılarak tüylerin alınması işlemidir. Bu radyo dalgaları doğmamış bebeğe zarar vermez. Bu süreçte radyasyon sadece işlem sırasında bulunur ve asla vücutta kalmaz.

Epilasyon tedavisinde 2 yöntem kullanılmaktadır. Bunlar;
Lazer epilasyon; Lazer yöntemi ışık enerjisi kullanan bir yöntemdir. Ortaya çıkan lazer ışını, X-ışınlarında kullanılan X-ışını ışınından farklıdır. X-ışınları doku boyunca yayılır, lazer epilasyonda durum böyle değildir. Bu nedenle lazer epilasyon hakkında endişelenmenize veya korkmanıza gerek yok. Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar sadece tedavi edilen bölgeye etki eder, tedavi bölgesi dışındaki bölgelere herhangi bir etkisi yoktur. Böylece bebeğinize bir zararı olmaz. Lazer epilasyon cihazları düşük frekansta ve enerjide çalışır, bu nedenle radyasyon sadece tedavi bölgesi ve işlem sırasında sürer. İşlem bittiğinde radyasyon da kaybolacaktır. Bu nedenle hamileliğe bir zararı yoktur.

Elektroliz yöntemi; Bu yöntem biraz değiştirilmiş bir epilasyon yöntemidir. Bu işlem deriye küçük ince bir iğne ile elektrik akımı verilerek kıl köklerini yok eder.Elektroliz güvenli ve uzun ömürlü bir yöntemdir. Ancak hamileliğin son döneminde karın bölgesine yapılan ameliyatlar çocuğu korkutur ve hareket katsayısını arttırır. Bu nedenle son 3 ayda bu işlemin yapılmaması gerekir.

Son 3 ayda ameliyata ek olarak mideye dokunmak bebeğin hareket katsayısını artıracaktır. Son aylarda meme başı kıllarının elektrolizi önerilmemektedir. Bu uyarı özellikle emziren anneler için önemlidir.