Hamilelik Döneminde Meme Bakımı

Hamilelikte meme ve meme bakımı, doğum sonrası süt ve emzirmede çok önemli bir rol oynar. Hamileliğin en büyük belirtilerinden biri memedeki anatomik değişikliklerdir. Meme dokusunda dolgunluk, memede ele gelen kitle, meme damarları şeffaflaşır ve meme başı yani areola koyu kahverengi olur. Bilindiği gibi tüm vücut çocuğa en iyi koşullarda hizmet etmeye hazırdır, bu nedenle tüm vücut hazır olduğunda meme bu hazırlıklardan görevini yapar.Doğumdan önce meme doyar ve emmeye başlar. küçük miktarlarda memeden dışkı şeklinde süt gelebilir. Akıntı kan veya irin içeriyorsa bu akıntılar hakkında bir doktora danışmalısınız. Bu nedenle anne adayları akıntının renginin önemli olduğunu bilmelidir. Normal dışkı sarı-beyaz renkte olmalıdır. Yeşilimsi, kanlı sıvılar anormal sıvılardır, bu nedenle onları sitoloji veya ultrason için almalısınız. . Her deşarj ve keçe kütlesinin zararsız olduğunu unutmayın, bu nedenle düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Meme, her annenin veya kadının bakımını yapmak ve güzel görünmek istediği bir organdır ve aynı zamanda ona kadın olduğunu hatırlatır. Bunun için anne göğüslerine gerekli desteği sağlamak isteyecektir. Göğüsler büyüdükçe ve hassaslaştıkça meme uçları çatlamaya başlar, bu nedenle anne doktoruna danıştıktan sonra çatlamayı önlemek için çatlak önleyici krem ​​uygulayabilir. Bu kremler meme uçlarını yumuşatarak estetiğin bozulmasını ve çatlamaların önüne geçecektir. Ancak bu koruyacağı anlamına gelmez. Doğumda her iki meme ucunu çatlamadan korumak ve emzirmeye hazır olmak gerekir.Doğumdan birkaç hafta önce krem ​​kullanmak meme ucu çatlamasını azaltabilir.

Meme bakımı sadece hamilelikte değil doğumdan sonra da çok önemlidir. Yani meme bakımı düzenli olarak yapılması gereken bir durumdur. Doğumdan sonra meme ılık su ile yıkanmalıdır. Anne bu bakımı her beslenmeden önce ve sonra yapıyorsa her iki meme ucunun da tazelenmesi, bebeğin ağzına girdiğinde temizlenmesi ve bir sonraki beslenmeye hazır olması gerekir, ancak bazı ürünlerin temizlenmesine gerek yoktur. Meme, anne ve bebek arasındaki kutsal bir bağdır ve anneye bebeği için özel bir his verir. Bu nedenle her anne göğüslerini sağlıklı ve güzel tutmak ister.

Göğüslerinizin bakımı kadar meme sağlığı da önemlidir ve eğer göğüslerinizde kızarıklık veya ele gelen kitleler fark ederseniz erkenden doktorunuza görünmelisiniz.Doğum sonrası apse veya olası meme enfeksiyonları gibi problemler ne yazık ki meme kanseri ve kanserden de kaynaklanır. hamilelik hormonları Hamilelik sırasında genişlemiş ve ele gelen topaklar haline gelebilir, bu nedenle palpe edilen her lezyon şüpheli ve kanıtlanmalıdır. Aksi kanıtlanana kadar temiz kalın.Göğüsler hamilelikte ve bir kadının hayatında önemli bir rol oynar.