Hamilelikte Doktor Kontrolünün Önemi

Hamilelik döneminde anne adaylarını şaşırtan bir diğer konu ise doktor muayenesidir. Özellikle bu muayene aralıkları sık sık tekrarlanırsa anne adayları gelmek istemezler, hemen bitirmek isterler ve bazen bu muayeneler gereksiz kabul edilir. Ancak bu kontroller hamilelikte çok önemlidir.

Hamilelik öncesi tıbbi bakım çok önemli bir rol oynar. Hamile kalmadan önce anne adaylarının sağlıklı bir hamilelik geçirmeleri için sağlık kontrolünden geçmeleri gerekmektedir. Hamilelik, doğum ve doğum sonrası dönemde tıbbi gözetim çok önemlidir. Anne adayları hamilelik planı yaptıktan sonra mutlaka bir doktora danışmalıdır. Prenatal tıbbi muayenenin temel amacı, gebelerin gebelik öncesi risk faktörlerini belirleyip azaltmak ve gebelerde bu risk faktörlerini kontrol altına almaktır. Hamilelik öncesinde doktor kontrolünde jinekolojik muayene ve Pap testi yaptırmalısınız. Doktor kontrolü sonucuna göre önlem alınması gerekiyorsa önlem alınacaktır.

Jinekolojik muayene; Enfeksiyon veya kitle gibi riskli bir durum varsa jinekolojik muayene ile belirlenecektir. Hamileliğe hazırlanan hamile kadınlar doktor tarafından yakından izlenmelidir. Annelerin hamile kalmasını engelleyen bir durum varsa, kan şekeri, tiroid ve kardiyovasküler problemlerden jinekolojik test ve sonuçlarına kadar her şey doktor kontrolünde yapılır. Anne adayları, hamilelik düşünülürken kapsamlı bir tıbbi muayeneden geçmelidir. Bu kontroller zorunlu kontrollerdir. Bu check-up sırasında anne adayının ve bebeğin karşılaştığı her türlü sorun ortaya çıkar. Diyelim ki bu kontroller yapılmadı. Örneğin anne adayının haberi bile olmadığı, anne ve çocuğun hayatını riske atan ve kötü sonuçlara neden olan yüksek riskli bir hamilelik süreci vardır. Anne adayları bu kontrollerin önemini anlamalı ve düzenli olarak yaptırmalıdır.

Bu kontroller bebeğin kilosunu, boyunu, kalp atış hızını, annenin kilosunu, kan basıncını ve tarama testlerini içerir. Bunlar hamilelik hakkında önemli bilgilerdir. Bu kontroller sırasında anne adayının soruları veya sorunları varsa mutlaka doktoruna bilgi vermelidir.