Hamilelikte İştah Artışı Hangi Dönemde Gerçekleşir?

İştah artışı, anne adaylarının bir yandan büyük merak ve beklentiye sahip olduğu, diğer yandan kilo alma korkusunun olduğu bir dönemdir. Anne adayları bu dönemde korkarlar. İştah artışı, anne adayları ve toplum tarafından hamilelik belirtisi olarak kabul edilmektedir. Hamilelikte iştah artışının kontrol altına alınması gerekir. Bu dönemde anne adayları çok yemek yiyip kilo alırlar, hamilelikte gereksiz kilo alımı iyi bir durum değildir.

Gebeliğin ikinci üç aylık döneminde, yani Mart ayının sonundan Haziran ayının sonuna kadar iştahta bir artış gözlenir. Bu dönemde anne adaylarının iştahı oldukça fazladır. İlk 3 ay yemeklerden hoşlanmayabilirsiniz ama tam tersine bu dönemde bol bol yiyebilirsiniz. Bu nedenle en fazla kiloyu hamile kadınlar alır. Bu dönemde annelerin iştahı oldukça iyidir. Hamileliğin ilk 3 ayında anne adayları mide bulantısı yaşar, bu nedenle hamile annelerin iştahı çok net değildir. Yedikleri her şeyden mideleri bulanır ve yedikleri hemen hemen her şeyi kusarlar. Bunun için anne adayları ilk 3 ayın sonunda rahatlar ve mide bulantısı sona erdikçe iştahı artar.

Bu dönemde hamile anneler kontrollü beslenmelidir. İştahları artmış olsa da hamileler sağlıklı beslenmeli, yağlı, tuzlu ve çok tatlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Hamile bir kadının iştahı arttığında, aynı şekilde, genellikle daha küçük porsiyonlarda yemelidir. Annenin artan iştahı bir süre sonra kendiliğinden geçer. Hamilelik sırasında, ana kilo alımı bu dönemde gerçekleşir. Her hamilelik döneminde olduğu gibi bu dönemde de çok dikkatli olmalı ve sağlıklı beslenmelisiniz. Özetle, iştah artışı gebeliğin ikinci trimesterinde ortaya çıkar. Artan iştah, hamileliğin kaçınılmaz bir belirtisidir. Bu bir tür hamilelik belirtisidir. Annenin iştahı ilk 3 ayda iyi değildir.

Bunun nedeni aşırı mide bulantısı ve kusmadır. İlk trimesterde yani ilk trimesterde bulantı ve kusma arttığında mide bulantısı önemli ölçüde azalır. Bulantı ve kusmadan sonra iştah artar. İştah artışı hamile kadınların merak ettiği, sevdiği ve korktuğu bir dönemdir. Bu dönemde anne adayı düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmelidir. Anne adayları tatmak istedikleri kadar az miktarda kullanmalıdır.

Anne adayları azar azar beslenmelidir. Bu, anne adayının gereksiz kilo almasını engelleyecek ve karnı tok olacaktır. Bu dönemde anne kendini dengeli ve düzenli bir diyetle beslemezse bir diyetisyen veya doktordan yardım isteyebilir.