Hamilelikte Lekelenme Şeklinde Gelen Kanamalar

Hamilelikte kanama da kontrol edilmesi gereken bir durumdur. Bu durum anne adaylarında korkuya neden olur. Böyle bir durumla karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu kanamaların nedeni araştırılmalıdır. Bu kanamalar görüldüğünde hemen doktora gitmeli ve muayene olmalısınız. Kanamanın bir nedeni varsa ultrason ve bazı tetkikler bu nedeni ortaya çıkaracaktır.

Gerekirse doktor, hamileliğe zarar vermeyecek bir vajinal muayene yapabilir. Vajinal muayene sırasında düşük yapma riski yoktur. Bu kanamalar sebepsiz olabilir veya çok ciddi bir sorunun işareti olabilir. Bunun için leke bulunursa doktora gitmeli ve hafife almadan muayene olmalısınız. Bu lekeler hemen hemen tüm hamile kadınların karşılaştığı bir durum olsa da mutlaka araştırılması gerekir. Bu kanamalar gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelirse endişelenmeyin çünkü kanama embriyo rahme tutunduğunda gerçekleşir.

Bu tür kanamalar da dikkatle değerlendirilmelidir. Bu kanamaların sonunda kramp veya ağrı gibi başka belirtiler de yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Kanamanın birçok nedeni olabilir. Onlardan bazıları; Yapışıklık kanaması, servikal değişiklikler, düşük, dış gebelik ve gebelikle ilgisi olmayan nedenlerle kanama olabilir. Kanama doktora bildirilmeli ve muayene edilmelidir.

Özetle gebelikte kanama olup olmadığı araştırılmalıdır. Bunun nedeni hamilelik sırasında kanamanın hoş bir durum olmamasıdır. Bunun için hamilelik sırasında kan damlaları görürseniz doktorunuza danışmalısınız. Kanamanın nedenini bulmak için bir ultrason ve bazı testler yapılacaktır. Kanama nedeni varsa testle belirlenecektir. Doktor gerekli görürse vajinal muayene yapılabilir. Bunda da bir zarar yoktur. Bu kanamalar özellikle ilk 3 ayda ortaya çıkar.

İlk 3 ayda kanama rahime tutunan embriyonun kanamasıdır. Bu kanamalardan korkmayın; ama doktorunuzla konuşun. Kanamanın yanı sıra kramp ve ağrı gibi komplikasyonlar da araştırılmalıdır. Bu kanamanın birçok nedeni olabilir. Rahim ağzı değişiklikleri, dış gebelik, düşük, travma ve vajinal yırtıklar gibi birçok neden olabilir. Bu durumda bu kanamalar dikkatle araştırılmalıdır. Az miktarda kanama görürseniz, doktorunuza görünün.