Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Görülür?

Hamilelik döneminde anne adaylarının en sık şikayeti kuşkusuz bulantı ve kusmadır. Anne adayları mide bulantısı nedeniyle fazla yemek yiyemezler ve yediklerini dışarı çıkarabilirler. Bulantı anne adayları için çok üzücü ve korkutucudur. Mide bulantısı, hamileliğin en belirgin belirtisi olarak bilinir. Genellikle anneleri mutlu ve rahatsız eder. Mide bulantısının hamileliğin en belirgin semptomlarından biri olduğu bilinmektedir. Bunun için ilk mide bulantısında anne buna sevinecektir.

Gebeliğin ilk 3 ayında yani ilk trimesterde mide bulantısı çok sık görülür. İkinci üç aylık dönem geçtikçe mide bulantısı biter ve annenin iştahı artmaya başlar. Anne adayları ilk 3 ayda en büyük sorunu olan bulantı ve kusma yaşarlar. Bu normal bir durumdur. Bazı anne adayları bu bulantıyla baş edemez ve serum gibi sıvı tedavisi ile daha iyi sonuç verir. Şiddetli mide bulantısı durumunda doktorunuza danışabilirsiniz. Bu mide bulantısı normalden fazlaysa, doktorunuz mide bulantısı önleyici bir ilaç reçete edebilir. Hamile kadınların diyetindeki bulantı seviyesini artırabilir. Bunun için beslenmeye özellikle dikkat edilmelidir. Bu dönemde özellikle annenin yediği yağlı yiyecekler mide bulantısına neden olur. Bu nedenle mide bulantısı sırasında yüksek yağlı yiyeceklerden kaçının.

Anne adayları ilk 3 ayda bu bulantıların normal olduğunu bilmelidir. Anne adayları her zamankinden daha fazla mide bulantısı veya kusma yaşarlarsa bir doktora görünmelidirler. Bu en yaygın mide bulantısı dönemidir. İkinci üç aylık dönem ilerledikçe, bu bulantılar hafifler. Ve çok fazla güçlük çekmeyecek. Bu dönemler anne adaylarının hamilelik sırasında en çok acı çektiği dönemlerdir. Anne adayları ilk 3 ay mide bulantısı hisseder, sonra sakinleşir. Bu bulantılar ilk 3 ayda normaldir. Anne adayları bu mide bulantısı ile baş edemezler. Ancak bazen bu mide bulantıları giderilemez, bu gibi durumlarda doktorunuza danışabilirsiniz. Bir süre sonra bu mide bulantılarının normalliğine alışacak ve anormal mide bulantısını anlayacaksınız. Anormal, aşırı veya dayanılmaz bir mide bulantısı yaşarsanız, doktorunuza danışmalısınız. Hamile annelerin diyeti mide bulantısını etkileyebilir. Anne adayları da yağlı yiyeceklerden ve mide bulantısına neden olan yiyeceklerden uzak durmalıdır.