İdrar Kaçırma

Mesanenin böbreklerimizden gelen idrarın biriktiği kese olarak adlandırılır. Halk arasında genellikle idrar kesesi ya da idrar torbası olarak da isimlendirilmektedir. Mesanenin yani halk deyimi ile idrar torbasının kaslarının kasılması ve gevşemesi ile bölgedeki sinirler beyin tarafından kontrolü sağlanmaktadır. Normal mesane idrar dolunca esner, buna bağlı basınçta artış olmaz. Mesanenin alt ucundaki kaslar ise kesenin ağzının kapalı durumda kalmasını sağlamaktadır. Mesaneden daha sonra gelen kanala ise üretra olarak adlandırılır. Üretranın kontrolü ise hormonlar tarafından sağlanmaktadır.

İdrar kaçırma da, kontrol edilemeyen idrar tutamama haline denilmektedir. Tıbbi olarak da üriner inkontinans olarak isimlendirilir. Her yaşta olabilir ancak ilerleyen yaşlarda daha da sık görülmektedir. Sürekli olarak tekrarlarsa hastalık olarak kabul edilir. İdrar kaçırmak, kişinin yaşam konforunu bozacaktır. Sosyal olarak dışarı çıkmak istemeyebilir, psikolojik olarak da yorgunluk hissedebilir. İdrar kaçırma her iki cinste de görülebilirken kadınlarda daha da sık görüldüğü izlenmektedir.

Uterus Sarkması Nedir? Uterus Sarkmasına Bağlı İdrar Kaçırma
Genellikle uterus sarkması durumu üreme çağını tamamlamış. İleri yaşlı denilebilecek kadınlar da
görülür. Az da olsa üreme çağını tamamlamamış olan kadınlarda da meydana gelmekte. İdrar
kaçırma
, dışkılama sırasında zorlanma özellikle vajinal bölge de ele gelen kitle ile de kendini gösteren

pelvik taban ya da rahmin sarkması, cinsel fonksiyon bozukluklarına da neden olabiliyor. Yazının devamı için https://sevtaphamdemir.com/idrar-kacirma-2/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.