İlk 3 Ayda Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler

Anne adayındaki gebelik değişiklikleri aydan aya değişir. Gelecekteki annenin sisteminde, görünümünde ve psikolojik durumunda birçok değişiklik var. Anne adayları hamileliğin bu belirtilerle başladığını ve ilk trimesterde değiştiğini anlarlar. Anne adayları bu değişiklikleri yaparak adım adım anneliğe hazırlandıklarını hissederler. Hamileliğin ilk 3 ayında kilo alımı azdır, bu nedenle görünüm çok değişmez. Hamileliğin ilk 3 ayında ortalama 1-3 kg alınması önerilir.

Hamilelik dönemi 3’er aylık 3 dönemden oluşur.Her döneme trimester denir.Gebeliğin ilk 3 ayı veya 1.trimester. Gebeliğin ilk üç ayında östrojen, hCG, progesteron ve prolaktin gibi hormonlar önemli ölçüde artar. Bu hormonlardaki artış ve değişiklikler annede bulantı, kusma, baş ağrısı, yorgunluk, çarpıntı ve uykusuzluk gibi sorunlara neden olabilir. Başta mide bulantısı ve kusma olmak üzere bu semptomların çoğu ilk 3 ayın sonunda son bulur ve anne biraz daha iyi hisseder.Ancak bazen bu belirtiler çok şiddetli olabilir ve anneye serum ya da ilaç gibi destekler verilebilir. . bu sebep.

Bazen hamileliğin ilk 3 ayında anne adayları lekelenme yaşarlar. Kanama genellikle bir düşük nedeni değildir, bu nedenle korkulacak bir şey değildir. Bu kanamalardan sonra kramplar yaşarsanız ve kanamanız aşırıysa doktorunuza haber vermeli ve kontrole gitmelisiniz. İlk 3 ayda anne adayının meme ve meme bezleri önemli ölçüde gelişir ve memede hassasiyet ve dolgunluk dönemi başlar. Göğüs ve uç yani büyüme alanı oldukça koyulaşır. Anne adayının ani hareketler sırasında hafif kasılmaları ve keskin ağrıları olur. Anne adayının fiziksel değişikliklerinin yanı sıra psikolojik değişiklikler de meydana gelir. Anne adayları bu dönemde çok hassastır, anneliğe hazırlanırlar, mide bulantısı ve kusma anları çok rahatsız edicidir. Anne adayları bu dönemde daha hassas ve dikkatli olmalıdır. Hamileliğin üçüncü ayında doğum öncesi bakım yapılır, pelvik organlar muayene edilir, kan değerleri ve idrar testleri yapılır. Gebeliğin ilk 3 ayında hamile anne mide bulantısı, kusma, kanama, gevşek dışkı, şiddetli kramplar, ağrı kesicilerle geçmeyen baş ağrısı, idrara çıkamama veya şiddetli kabızlık gibi şikayetler yaşıyorsa doktora başvurmalıdır. Sonuç olarak gebeliğin ilk 3 ayı bir anne için en sancılı dönemdir. Bu dönemde anne adayları daha gergin ve streslidir. Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi ve halsizlik anne adaylarının en mutsuz olduğu dönemlerdir. Bu dönemde anne adayları sıklıkla doktora giderler. Bu belirtiler çok sık ortaya çıkarsa, bir doktora danışmalısınız.