Kızlık Zarı Dikimi / Hymen Onarımı 

HYMEN NEDİR ? 

Hymen kızlık zarına verilen isimdir. Evlilik tanrısının adı Yunan mitolojisinde Hymen’dir. Bu nedenle kızlık zarına hymen ismi verilmiştir. Vajina girişinden 3-4 cm içeride bulunan ince olmasına karşın nispeten esnek ve ortasında bir veya birden fazla delik içeren membranöz bir yapıdır hymen.  Orta kısmında minik bir delik vardır ve bu delik adet kanaması ile vajinal akıntılara geçit verir. Kızlık zarları farklı çeşitler halindedir. Her kadında kızlık zarının yapısı, şekli, esnekliği farklıdır. Yapısına göre isimlendirilmesi ise ortasındaki açıklığın şekline  göre olur. İlk birleşmeden sonra kanama olup olmaması bazen yapısına göre değişebilir. Kızlık zarı bir kere zedelendikten sonra tekrar eski haline gelmesi mümkün değildir. Bir ilişki ile perfore olur ve tekrar ilk hymen yapısına dönmez. Halk arasında kızlık zarının bozulması olarak nitelendirilir. Tamamen kapalı olan kızlık zarları yani imperfore hymen denilen kızlık zarları ilk ergenlik çağının başında regl olacağı vakitte anlaşılır. Regl kanının dışarıya çıkamaması sonucunda vajen ve rahimde kan birikmesi ağrıya neden olur. Ancak sağlık açısından korkulacak bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Çözümü ise çok basit bir operasyondur. Hatta operasyon olarak nitelendirmek bile yanlış olur. Sedasyon altında bir jinekolog tarafından açılarak normal hymen yapısı oluşturulabilir. 

HYMEN ÇEŞİTLERİ

1. Yuvarlak Hymen (En sık görülen kızlık zarı çeşididir; % 60-95 arasında görülür)

2. Septat Hymen (Bölmeli tip)

3. Subseptat Hymen (Yarı bölmeli tip)

4. Cressent Hymen (Yarımay şeklinde)

5. Cribriform Hymen (“Elek” gibi çok delikli)

6. Dentiküler Hymen

7. Fimbrialı Hymen

8. Labial Hymen

9. İmperfore Hymen (Patolojik tip; ameliyat ile açılması gerekebilir )

10. Kızlık zarının hiç olmaması 

!!! Kızlık zarının çeşitleri birer sağlık problemi değildir. 

Hymenin Toplumumuzdaki Yeri Nedir? 

Kızlık zarı aslında ülkemizde olduğu gibi bir çok kültürlerde sosyal ve kültürel önemini korumakta olup kadının cinselliği üzerinde büyük bir baskı yaratan ‘’ bekaret ‘’ kavramı günümüzde hala toplumumuzun önde gelen tabularından biri olmaya devam ediyor. Müslüman toplumlarda kızlık zarından gelen lekelenme ile ilk cinsel ilişki olup olmadığının kanıtı olarak çok büyük önem taşır.  Toplum baskısından kaynaklı genç kızlarımızda oluşan korku ve kaygı ile hymenoplasti dediğimiz kızlık zarı onarımı, kızlık zarı dikimi yaygınlaşmıştır. Hymenoplasti işleminden alınan olumlu dönüşlerle baskıdan ve kaygıdan sıyrılmış oluyor. 

Hymenoplasti ( KızlıkZarıDikimi ) Nedir?

Hymenoplasti kalıcı ve geçici olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. İkisinin de tercih edilmesi gereken durumları söz konusudur. 

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi 

Kalıcı Yöntem Kimlere Uygulanır?

Kalıcı hymenoplasti planlanmış bir evlilik veya ilişki tarihi bulunmayan ama gene de kızlık zarının eski haline getirilmesini isteyen hastalar için uygundur. Bu yöntemde doku iyileşmesi çok önemlidir. Kalıcı hymenoplasti de düzenli aralıklarla kontrol hekim uygun görene kadar şarttır. Herhangi bir vakit aralığı yoktur. Yeni bir ilişki olana kadar hymen kendini korur. 

Daha sık kullanılan ve bu yüzden kalıcı yöntemle ismi özdeşleşmiş “flep yöntemi” dediğimiz yöntem en çok tercih edilen hymenoplasti yöntemidir kalıcı kızlık zarı dikimlerinde. Burada amaç kızlık zarını orjinal görünümüne yakın bir hale getirmek değildir. Daha çok  kızlık zarı daha ince yapıda olan veya daha önce doğum yapmış kadınlarda sıkça rastladığımız tarzda kalan kızlık zarı parçalarının dağınık ve fazla yıpranmış olduğu vakalarda uygulanır. Burada uygulanan teknikle vajen duvarının tek veya her iki kanadından kaldırılarak serbestleştirilen doku alanları karşı duvarla köprü görevi görecek şekilde birleştirilir. Başarı bu köprüyü oluşturan dokuların (flep) canlılığını korumasına ve karşı duvara tutunmasına bağlıdır. Bu durum hymenoplasti de flep yöntemi olarak isimlendirilir. 

İşlem ortalama otuz dakika sürmektedir. Sedasyona eşlik eden lokal anestezi ile işlem tamamlanır. Sedasyon dediğimiz anestezi şekli ise derin bir uyku hali olarak anlatılabilir. İlk kontrolü her cerrahi kontrolü gibi on gün sonra olup devamında hekimin uygun gördüğü vakitlerde kontrol sağlanır. Dokular iyleştikten sonra ilk birlikteliğe kadar herhangi bir şekilde zarar görmesi söz konusu olamaz. Yaşanan ilk cinsel aktiflikte bozularak kanama yaratır. 

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı dikimleri düğün öncesi kızlık zarı dikimleri ya da düğün hediyesi olarak ifade edilebilir. Düğün tarihinden 3 ya da 4 gün öncesinde yapılıp düğünden önceki gün kontrolü sağlanan bir yöntemdir. Daha önce yapılan geçici kızlık zarı dikimleri ilişkiden önce işlevini yitirebilir. 

İşlem ortalama 30 dakika sürmekte olup sedasyona eşlik eden lokal anestezi uygulanmaktadır. Yukarda da bahsettiğimiz gibi sedasyonu derin bir uykudaymışsınız gibi düşünebilirsiniz. Hymen dokusu kendiliğinden eriyen süturlarla dikilerek ilk ilişkide sıyrılıp kanama yaratmaktadır. 

Nelere Dikkat Etmeliyim? 

  • Duş alabilirsiniz elbette ancak ayakta duş almayı tercih ediniz.
  • Enfeksiyon yaratabilecek herşeyden kaçınınız. Bölgeyi temiz tutmaya özen gösteriniz. Tuvalet temizliğinizi önden arkaya doğru yapmayı ihmal etmeyiniz. 
  • Ağır şeyler kaldırmaktan bir hafta kadar kaçınmalısınız. Doku iyleşmeniz tamamlandıktan sonra rutine dönebilirsiniz. 
  • Antibiyotik ve bölge için verilen iyleşmeyi hızlandıran kremlerinizi ihmal etmeyiniz. 
  • Kabız olmaktan kaçının. Sıvı tüketimine özen gösterin. 
  • Genital bölgeyi zorlayacak spor ve aktivitelerden bir süre uzak durun. 
  • Yumuşak iç çamaşırları tercih edin, pamuklu olmasına özen gösterin. Saten iç çamaşırlarından olabildiğince kaçının. 

Hymenoplasti sizi kaygılandırmamalı, tam tersine toplum baskısına karşı var olan kaygınızı azaltacak bir yöntem olarak değerlendirebilirsiniz.