Lohusalık Döneminde Yapılması Gerekenler

Doğum sonrası dönem doğumdan sonraki ilk 6 haftadır. Bu dönemde anne çok dikkatli olmalı ve sağlığını korumalıdır. Aksi takdirde bu dönemde ortaya çıkan hastalıklar çok daha ciddi olacaktır. Anneler bu duruma dikkat etmelidir.

Doğum sonrası dönem, hamilelik sırasında meydana gelen değişikliklerin orijinal hallerine döndüğü zamandır. Bu değişiklikler annenin psikolojik bir kriz yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle, dikkat etmek gereklidir. Doğum sonrası dönemde annenin stres ve gerginlikten uzak durması gerekir. Stres ve hayal kırıklığı depresyona neden olabilir. Doğumdan sonra annenin çok fazla dinlenmeye ihtiyacı vardır. Anne iyi dinlenmeli ve bebeğe bakmalıdır. Dinlenme sadece uzanmak olarak anlaşılmamalıdır. Anne ayrıca egzersiz yapabilir ve yürüyebilir. Doğum sonrası dönemde anneler beslenmelerine dikkat etmelidir. Anneler sebze ve meyve yemelidir. Yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Kabızlıktan kaçınılmalı ve lif açısından zengin besinler tüketilmelidir. Anne temizliğe de dikkat etmelidir.

Anneler de düzenli olarak duş alırlar. Vajinal duş yasaktır. Doğum sonrası kadınların kıyafetleri de rahat olmalıdır. Anne herhangi bir sorun, fiziksel veya psikolojik bir bozulma olduğunda doktoruna başvurabilir. Sonuç olarak, doğum çok önemli bir zamandır. Kadınlar bu dönemde daha dikkatli olmalıdır. Doğum sonrası dönem, çocuğun ve annenin sağlığı için çok önemli bir dönemdir. Bu dönemde bulaşıcı hastalıklara dikkat etmek gerekir. Doğum sırasındaki hastalıklar ciddi boyutlara ulaşabilir. Doğum sonrası dönem annenin fizyolojik ve ruhsal sağlığı için çok önemlidir. Doğum sonrası dönem, annenin yavaş yavaş hamilelik öncesi durumuna döndüğü zamandır. Dolayısıyla bu dönemde hamilelikte çok yüksek olan hormonlar doğum sonrası dönemde azalır ve kadınlarda psikolojik sıkıntıya neden olur. Bunun için bu dönemde daha fazla dikkat gösterilmesi gerekmektedir. Doğum sonrası dönem 6 haftadır. Bu dönemde yeni anne olmuş bir kadın iyi dinlenmeli ve yorulmamalıdır. Doğum sonrası dönemde annenin stres ve kaygıdan uzak durması gerekir. Bol bol dinlenin, sağlıklı ve düzenli beslenin. Bu dönemde anne temizliğe dikkat etmelidir. Doğum sonrası dönemde anne adayı vajinal duş almamalıdır. Bu süre zarfında anne kendini yormadan egzersiz yapabilir. Anne bu dönemde herhangi bir sorun yaşarsa mutlaka doktoruna danışmalıdır.