Lohusalık Nedir? Ne Kadar Sürer?

Doğum sonrası hemen hemen herkesin duyduğu bir kelimedir. Doğumdan sonraki ilk 6 haftaya doğum sonrası dönem denir. Doğumdan sonra annede fizyolojik ve psikolojik değişiklikler gözlemlenebilir. Doğum sonrası dönemde kadın eski şeklini geri kazanmaya başlar. Bir kadının organları ve sistemleri hamilelik öncesi durumuna, yani normale dönmeye başlar. Doğum sonrası dönemde kadınlar daha dikkatli olmalıdır. Bu dönemde oluşabilecek her türlü sorun ciddileşebilir.

Doğum sonrası dönem 3 aşamada incelenir. Bunlar çok erken doğumlar, erken doğumlar ve geç doğumlardır. Çok erken doğum, doğumdan sonraki ilk 24 saattir. Doğumdan sonraki ilk 1 hafta ve kalan 5 hafta geç doğum içindir. Coğrafyamızda doğum sonrası annelerin yalnız bırakılmaması ve birinin yanında olması gerektiği fikri oldukça yaygındır. Bir bakıma bu düşünce doğrudur. Bu dönemde her iki annenin de dinlenmesi ve psikolojik olarak yalnız kalması gerekir, bu nedenle lütfen bu dönemde yeni anneleri yalnız bırakmayın.

Annenin üreme organlarında iyileşme ve dikiş varsa 6 hafta yani doğum süresinin sonuna kadar iyileşir. Yeni anne ilk 6 hafta adet görmez. Emziren annelerde prolaktin hormonu nedeniyle adet süresi uzayabilir. Emzirmeyen bir anne bu 6 haftanın sonunda adet görmeye başlar.

Yeni anneler doğum sırasında fazla yorulmamalı ve dengeli beslenmelidir. Doğum sonrası dönem masum bir dönem gibi görünse de bu dönemdeki küçük sorunlar bile daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu nedenle yeni anne adayları çok dikkatli olmalı ve herhangi bir sorunla karşılaştıklarında doktorlarına danışmalıdır. Özetle doğum sonrası dönem, doğumdan hemen sonra meydana gelen ve 6 hafta süren, hamilelikten sonra vücudun normale döndüğü dönemdir. Doğum sonrası dönem kolay değildir. Bu dönemde anne birçok psikolojik değişime uğrar.

Bu dönemde anne yalnız kalmamalı, kendine bakmalıdır. Çünkü hamilelikte en ufak bir hastalık bile birçok soruna neden olabilir. Hamileliğinden yeni çıkmış bir anne 6 hafta içinde yavaş yavaş eski haline döner. 6 hafta sonra üreme organları da normale döner. Emziren annelerde adet görülmez ancak emzirmeyen anneler bu süreç tamamlanır tamamlanmaz adet görmeye başlarlar. Doğum sonrası dönemde annenin dengeli ve düzenli beslenmesi gerekir. Bu süre annenin istirahat etmesi gerekir. Dinlenmek onların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır. Bu dönemde anneler kendilerine ve bebeklerine çok dikkat etmelidir. Herhangi bir sorununuz varsa, bir doktora danışmalısınız.