Sigara Tüketimi Gebelik Oluşumunu Etkiler Mi?

Sigara içmek sadece birçok şeye zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda hamileliği de etkiler. Sigara içmek fetüsün anne rahmine yapışmasını zorlaştırır. Sigara içmek anne ve fetüs arasındaki bağı koparır ve rahimde bağlanma şansını azaltır. Ayrıca, sigara içen kadınların istediklerinden daha geç hamile kalma veya düşük yapma olasılıkları daha yüksektir.

Sigaranın kısırlığa neden olduğu bilinen bir gerçektir. Günde tüketilen sigara sayısı doğurganlığı ve üreme kapasitesini doğrudan etkiler. Sigara içen kadınların içmeyenlere göre kısırlık yaşama olasılığı daha yüksektir. Sigara içen kadınların gebe kalmakta zorlandıkları bilinmektedir.

Sigara içmek kadınların üreme işlevini etkiler. Sigara, kadınlık hormonu olan östrojeni azaltır ve yumurtalık fonksiyonunu düşürür. Folikül uyarıcı hormon FSH da sigaradan etkilenir. Bu hormonlar görevlerini tam olarak yapamamakta ve sigara nedeniyle gebeliği önlemektedir. Bir kadın sigara içerse hamile kalması daha zor hale gelir. Kısırlık olabilir. Erken menopoza, artan düşük riskine, erken doğuma, düşük doğum ağırlığına, adet bozukluklarına, mesane ve rahim ağzı kanserine kapı açar. Bunun için sigarayı bırakmanız gerekir. Sigara içmek anne olma şansını artırır. Sigara doğrudan hamileliği etkiler. Sonuç olarak, sigara içmek hamilelik dışında pek çok şeye de zararlıdır. Anne ve fetüs arasında sigara içmek. Bu, hamile kalmayı zorlaştırır ve fetüsün rahme yapışmasını zorlaştırır.

Sigara içmek hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlığa neden olabilir. İnfertilite sigara içmeyenlerde sigara içenlere göre daha az görülür. Kadınlarda östrojen azalmasına ek olarak, sigara da yumurtalık fonksiyonunun bozulmasına neden olur. Günlük tüketilen sigara sayısı doğurganlığı etkiler. Doğrudan hamileliği etkiler. Bir kadın sigara içerse hamile kalması daha zor hale gelir ve daha erken menopoza girer. Buda arzu edilen bir durum değildir.

Sigara içmenin birçok olumsuz yönü vardır. Mesane kanseri, kısırlık, düşük doğum ağırlığı, erken doğum, rahim ağzı kanseri gibi birçok kötü soruna neden olur. Bu nedenle sigara içenler sigarayı erken bırakmalıdır. Sigara içmek kadınlarda kısırlığa neden olur ve erkeklerde aynı etkiye sahiptir. Bunun için sigarayı bırakmanız gerekir. Kişiler sigarayı gönüllü olarak yardım almadan bırakamıyorlarsa yardım alarak bırakabilirler.